Aytish joizki, O‘zbekiston –Turkiya ikki qardosh xalq tarixan bir-biriga yelkadosh, maslakdosh bo‘lib kelgan. Ayniqsa, O‘rta Osiyo, jumladan, O‘zbekiston tarixiga turk olimlarining qiziqishi, tariximizning ochilmagan sahifalarini yangi ilmiy yangiliklar bilan boyitishda katta hissa qo‘shishga intilayotganligi azaliy doʻstlik aloqalarini ilmiy jihatdan yanada mustahkamlamoqda.
Seminarda Turkiyaning Istanbul universitetidan Prof. Dr. Dincher Koch va Kurshat Yildirim, Istanbulning Aydin universitetidan Doc.Dr. Elvin Yildirim hamda Anqaraning Yildirim Boyazit universitetidan Doc.Dr. Tuba Tombulo‘g‘lu ishtirok etmoqda. Shuningdek, xalqaro tarixchilar uchrashuvida viloyatimizning tarixchi tadqiqotchilari hamda Urganch davlat universiteti Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti professor-o’qituvchilari, “Tarix” kafedrasi olimlari va fakultet talabalari qatnashmoqda.
Uchrashuvning ochilish marosimida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev kirish so’zi bilan ishtirok etib, o’z nutqida Turkiyada O’rta Osiyo tarixiga qiziqish kuchli ekanligiga alohida urgʻu berdi. Ushbu anjumanda ishtirok qilayotgan turk olimlari nafaqat ishtirokchi balki, bu sohadagi mustahkam hamkorlar bo’lib, tariximizning ochilmagan sahifalarini yangi ilmiy yangiliklar bilan boyitishda katta hissa qo’shishayotganini qayd etdi. So'zi yakunida barcha ishtirokchilarga minnatdorchilik bildirgan holda, konferensiya ishiga omad tiladi.
Tarixchi olimlarning uchrashuvi turkiyalik mehmonlarimizning “Turkiyada Islomdan oldingi turk tarixi tadqiqoti”, “Turkiyadagi Xorazmshohlar va Temuriylar haqidagi tadqiqotlar”, “Turkiyada O’rta Osiyo arxeologiyasi bo’yicha tadqiqotlar” va “Turkiyadagi Turkiston xonliklari haqidagi tadqiqotlar” mavzulari yuzasidan olib borilgan izlanishlar haqidagi keng ko’lamli maʼruzalari bilan davom etdi.

Today, on December 13, Urgench State University is hosting the "Meeting of Uzbekistan-Turkey historians" seminar.
It should be said that Uzbekistan and Turkey, two brotherly peoples, have historically been close friends and colleagues. Especially, the interest of Turkish scientists in the history of Central Asia, including Uzbekistan, and their desire to make a great contribution to enriching the unopened pages of our history with new scientific innovations, scientifically strengthens the long-standing friendship ties.
At the seminar Prof. from Istanbul University of Turkey, Dr. Dincher Koch and Kurshat Yildirim, from Aydin University of Istanbul, Doc.Dr. Elvin Yildirim and Doc.Dr. Yildirim also from Boyazit University of Ankara, Tuba Tombuloglu is participating. Also, historical researchers of our region, professors and teachers of the Faculty of Socio-Economic Sciences of Urgench State University, scientists of the "History" department and students of the faculty are participating in the meeting of international historians.
The rector of Urgench State University, Bahrom Abdullayev, took part in the opening ceremony of the meeting, and in his speech, he emphasized the strong interest in the history of Central Asia in Turkey. He noted that the Turkish scientists participating in this conference are not only participants, but also strong partners in this field, making a great contribution to enriching the unopened pages of our history with new scientific innovations. At the end of his speech, he thanked all the participants and wished success in the work of the conference.
The meeting of historians and scientists will discuss the extensive research conducted by our Turkish guests on the topics of "Pre-Islamic Turkish History Research in Turkey", "Research on Khorezmshahs and Timurids in Turkey", "Research on Central Asian Archeology in Turkey" and "Research on Turkestan Khanates in Turkey" continued with extensive lectures.