22-DEKABR - XALQARO ENERGETIKLAR KUNI
Sana munosabati bilan Texnika fakulteti “Fakultetlararo umumtexnika fanlari” kafedrasi professor-oʻqituvchilari va energetika sohasida tahsil olayotgan talabalar tomonidan koʻrgazma tashkil qilindi.
Unda UrDU Ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektori Z.Ibragimov, fakultet dekani M.Kurbonov boshchiligida fakultet kafedra mudirlari, professor-oʻqituvchilari va talabalar qatnashdilar. Qiziqarli va muhokamalarga boy koʻrgazmada eng yaxshi deb topilgan gʻoya va loyihalar turli nominatsiyalar boʻyicha taqdirlandi.
22-dekabrga oʻtar kechasi tabiatning ajoyib hodisalaridan biri — eng uzun tun kuzatiladi. Bu kunda sayyoramizning bosh energetigi — Quyoshdan bizga eng kam miqdorda yorugʻlik va issiqlik yetib keladi. Shu bois energetika isteʼmoli eng koʻp boʻladigan ushbu kun dunyoda energetiklar kasb bayrami sifatida nishonlanadi.

В связи с датой профессорами-преподавателями кафедры «Межфакультетские общетехнические науки» технического факультета и студентами, обучающимися в области энергетики, была организована выставка.
В нем приняли участие заведующие кафедрами, преподаватели и студенты факультета под руководством проректора УрГУ по научной работе и инновациям З.Ибрагимова, декана факультета М.Курбанова. На интересной и дискуссионной выставке лучшие идеи и проекты были награждены в различных номинациях.
В ночь на 22 декабря будет наблюдаться одно из чудесных явлений природы – самая длинная ночь. В этот день к нам доходит наименьшее количество света и тепла от главного источника энергии нашей планеты – Солнца. Поэтому этот день, когда потребление энергии самое высокое, отмечается как праздник профессии энергетиков мира.