“ALISHER NAVOIY ADABIY MEROSI: TALQIN VA TAHLIL MUAMMOLARI”
“ALISHER NAVOIY ADABIY MEROSI: TALQIN VA TAHLIL MUAMMOLARI” MAVZUSIDA ILMIY-AMALIY ANJUMAN  HAMDA "NAVOIYXON TALABA" KO'RIK-TANLOVINING FINAL SONI BO'LIB O'TDI
Joriy yilning 8-fevral kuni Urganch davlat universiteti  O'zbek filologiyasi fakulteti tomonidan so’z mulkining sultoni, ulugʻ shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 583 yilligiga bag’ishlangan “Alisher Navoiy adabiy merosi: talqin va tahlil muammolari” mavzusidagi ilmiy-amaliy anjuman hamda mutafakkir ijodini, boy adabiy merosini chuqur oʻrganish, uning asarlari mazmun-mohiyatini teran anglash maqsadida universitet talabalari ishtirokida anʼanaviy tarzda oʻtkazilib kelinayotgan "Navoiyxon talaba" ko‘rik- tanlovining final soni tashkil qilindi.
Ilmiy-amaliy anjuman davomida o’zbek adabiyoti va tilshunosligida Navoiyning o’rni, shoir ijodini tadqiq qilish borasida qilingan ishlar yuzasidan professor-o’qituvchilarning ma’ruzalari tinglandi. Anjuman "Navoiyxon talaba" ko‘rik- tanlovi bilan davom qildi.
Tanlov ishtirokchilari orasidagi savol-javob, bahs-munozaralar va talabalar tomonidan oʻqilgan Alisher Navoiy lirikasidan namunalar hamda talabalarning badiiy chiqishlari orqali oʻziga xos koʻtarinki ruhda 3 shart asosida boʻlib oʻtdi.
Badiiy qism Filologiya va tillarni o'qitish: o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 215-guruh talabalarining chiqishlari, Navoiy asarlari asosida tayyorlangan sahna koʻrinishi hamda Navoiy ijodiga mansub gʻazallarga bastalangan kuy-qoʻshiq va go'zal raqslar bilan yanada jonli tus oldi.
Tanlov natijalariga ko'ra quyidagi talabalar g'oliblikni qo'lga kiritdi:
1-o'rin: Hasanboyeva Munisa (o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 202-guruh talabasi);
2-o'rin: Rahimova Dilrabo (o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 211-guruh talabasi);
3-o'rin: Odamboyeva Mohichehra (o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 232-guruh talabasi).
Tanlov final soni boʻlganligi sababli 1-oʼrin sohibasiga anʼanaga muvofiq, rektorning maxsus qimmatbaho sovgʼasi - noutbuk taqdim etildi.
Tanlov g'oliblari fakultet dekani, prof. D.G'ayipov hamda professor-oʼqituvchilar tomonidan diplom hamda esdalik sovg'alari bilan taqdirlandi.

A SCIENTIFIC-PRACTICAL CONFERENCE ON "THE LITERARY HERITAGE OF ALISHER NAVOY: PROBLEMS OF INTERPRETATION AND ANALYSIS" WAS HELD AS WELL AS THE FINAL ISSUE OF THE "NAVOIYKHON STUDENT" COMPETITION
On February 8 of this year, the faculty of Uzbek philology of Urgench State University held a scientific-practical conference dedicated to the 583rd anniversary of Alisher Navoiy's birth, the great poet and thinker Alisher Navoiy: the problems of interpretation and analysis. In order to deeply study the work of the thinker, his rich literary heritage, and deeply understand the essence of his works, the final issue of the "Navoiykhan Student" review competition was organized, which is traditionally held with the participation of university students.
During the scientific-practical conference, the lectures of professors and teachers were heard on the work done on researching the role of Navoiy in Uzbek literature and linguistics, the work of the poet. The conference continued with the "Navoiykhan student" audition.
Question-and-answer among the contestants, debates, samples of Alisher Navoiy's lyrics read by students and artistic performances of students took place on the basis of 3 conditions.
The artistic part Philology and language teaching: the Uzbek language education direction became more lively with the performances of the students of group 215, a stage performance based on the works of Navoiy, songs and beautiful dances composed of ghazals of Navoiy's work. .
According to the results of the competition, the following students won:
1st place: Hasanboyeva Munisa (student of the Uzbek language, group 202);
2nd place: Rahimova Dilrabo (student of group 211 of Uzbek language education);
3rd place: Adamboyeva Mohichehra (student of group 232, Uzbek language).
Since the competition was a final issue, the winner of the 1st place, according to tradition, was presented with a special valuable gift of the rector - a laptop.
The winners of the competition were awarded diplomas and souvenirs by the dean of the faculty, prof. D.Gayipov and professors.