“ALISHER NAVOIY ADABIY MEROSI: TALQIN VA TAHLIL MUAMMOLARI”
“ALISHER NAVOIY ADABIY MEROSI: TALQIN VA TAHLIL MUAMMOLARI” MAVZUSIDA ILMIY-AMALIY ANJUMAN  HAMDA "NAVOIYXON TALABA" KO'RIK-TANLOVINING FINAL SONI BO'LIB O'TDI
Joriy yilning 8-fevral kuni Urganch davlat universiteti  O'zbek filologiyasi fakulteti tomonidan so’z mulkining sultoni, ulugʻ shoir va mutafakkir Alisher Navoiy tavalludining 583 yilligiga bag’ishlangan “Alisher Navoiy adabiy merosi: talqin va tahlil muammolari” mavzusidagi ilmiy-amaliy anjuman hamda mutafakkir ijodini, boy adabiy merosini chuqur oʻrganish, uning asarlari mazmun-mohiyatini teran anglash maqsadida universitet talabalari ishtirokida anʼanaviy tarzda oʻtkazilib kelinayotgan "Navoiyxon talaba" ko‘rik- tanlovining final soni tashkil qilindi.
Ilmiy-amaliy anjuman davomida o’zbek adabiyoti va tilshunosligida Navoiyning o’rni, shoir ijodini tadqiq qilish borasida qilingan ishlar yuzasidan professor-o’qituvchilarning ma’ruzalari tinglandi. Anjuman "Navoiyxon talaba" ko‘rik- tanlovi bilan davom qildi.
Tanlov ishtirokchilari orasidagi savol-javob, bahs-munozaralar va talabalar tomonidan oʻqilgan Alisher Navoiy lirikasidan namunalar hamda talabalarning badiiy chiqishlari orqali oʻziga xos koʻtarinki ruhda 3 shart asosida boʻlib oʻtdi.
Badiiy qism Filologiya va tillarni o'qitish: o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 215-guruh talabalarining chiqishlari, Navoiy asarlari asosida tayyorlangan sahna koʻrinishi hamda Navoiy ijodiga mansub gʻazallarga bastalangan kuy-qoʻshiq va go'zal raqslar bilan yanada jonli tus oldi.
Tanlov natijalariga ko'ra quyidagi talabalar g'oliblikni qo'lga kiritdi:
1-o'rin: Hasanboyeva Munisa (o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 202-guruh talabasi);
2-o'rin: Rahimova Dilrabo (o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 211-guruh talabasi);
3-o'rin: Odamboyeva Mohichehra (o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 232-guruh talabasi).
Tanlov final soni boʻlganligi sababli 1-oʼrin sohibasiga anʼanaga muvofiq, rektorning maxsus qimmatbaho sovgʼasi - noutbuk taqdim etildi.
Tanlov g'oliblari fakultet dekani, prof. D.G'ayipov hamda professor-oʼqituvchilar tomonidan diplom hamda esdalik sovg'alari bilan taqdirlandi.

«ЛИТЕРАТУРНОЕ НАСЛЕДИЕ АЛИШЕРА НАВОЯ: ПРОБЛЕМЫ ИНТЕРПРЕТАЦИИ И АНАЛИЗА»
СОСТОЯЛАСЬ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ «ЛИТЕРАТУРНОЕ НАСЛЕДИЕ АЛИШЕРА НАВОЯ: ПРОБЛЕМЫ ИНТЕРПРЕТАЦИИ И АНАЛИЗА», А ТАКЖЕ ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЙ НОМЕР КОНКУРСА «СТУДЕНТ-НАВАИХАН»
8 февраля текущего года на факультете узбекской филологии Ургенчского государственного университета прошла научно-практическая конференция, посвященная 583-летию со дня рождения великого поэта и мыслителя Алишера Навои, на тему "Литературное наследие Алишера Навои: проблемы интерпретации и анализа", чтобы глубоко изучить творчество мыслителя, его богатое литературное наследие, глубоко понять суть его произведений, был организован итоговый выпуск смотра-конкурса «Навоийханский студент», который традиционно проводится с участием студентов вузов.
В ходе научно-практической конференции были заслушаны лекции профессоров-преподавателей о проделанной работе по исследованию роли Навои в узбекской литературе и языкознании, творчестве поэта. Конференция продолжилась прослушиванием «Студента-Наваихан».
Вопросы-ответы среди конкурсантов, дебаты, прочитанные студентами образцы лирики Алишера Навои и творческие выступления студентов проходили на основе 3-х условий.
Художественная часть «Филология и преподавание языков: направление обучения узбекскому языку оживилось благодаря выступлениям учащихся 215 группы, сценическому представлению по произведениям Навои, песням и красивым танцам, составленным из газелей творчества Навои.
По итогам конкурса победили следующие студенты:
1 место: Хасанбоева Муниса (студентка  202-группы направления узбекского языка);
2 место: Рахимова Дилрабо (студентка 211-группы направления узбекского языка);
3 место: Адамбоева Мохичера (студентка 232-группы направления узбекского языка).
Поскольку конкурс был финальным, обладателю 1-го места по традиции был вручен особый ценный подарок ректора – ноутбук.
Победителям конкурса были вручены дипломы и сувениры деканом факультета, проф. Д. Гаиповым и профессорами-преподователями.