Bugun, 8-fevral kuni Urganch davlat universitetida yoshlarni ijtimoiy tarmoqlar orqali targ‘ib etilayotgan diniy mutaassiblik va ekstremizm g‘oyalaridan muhofaza qilishdagi dolzarb vazifalar yuzasidan uchrashuv tashkil etildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Diniy ishlar bo‘yicha qo‘mitasi bo‘lim boshlig‘i N.Shomirzayev, UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev, rektor maslahatchisi R.Sharipov, yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari hamda barcha fakultetlardan talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Uchrashuvni UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev ochib berib, so‘nggi yillarda davlatimiz rahbarining tashabbuslari bilan fuqarolarning diniy huquq va erkinliklarini ta’minlash, jamiyatda diniy bag‘rikenglik g‘oyalarini chuqur singdirish, diniy va milliy qadriyatlarimizni tiklash hamda rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilayotgani haqida to‘xtaldi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Diniy ishlar bo‘yicha qo‘mitasi bo‘lim boshlig‘i N.Shomirzayev ma’ruzasida bugungi kunda xalqaro terrorchi va diniy ekstremistik tashkilotlar dunyoning turli mintaqalarida kuzatilayotgan qurolli to‘qnashuv va mojaralarni avj oldirish, bu kabi tahlikali ziddiyatlarda o‘z ishtirokini davom ettirish, ta’sir doirasini kengaytirish maqsadida zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalaridan, ya’ni Internet, ijtimoiy tarmoq va boshqa elektron mobil vositalaridan terrorchilik faoliyatini muvofiqlashtirish maqsadida o‘z safini yoshlar bilan to‘ldirishga urinayotganliklarini qayd etib, talaba-yoshlarni ogohlikka chaqirdi.
Maʼlumot oʻrnida, hozirgi kunga kelib, diniy ekstremistik va terrorchilik xarakteridagi veb-saytlarning soni 10 ming tadan ko‘p. Shuningdek, “Feysbuk”, “Tvitter”, “Instagram”, “VKontakte”, “Odnoklassniki” “Telegram” kabi ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlardagi kanallari soni 100 mingdan oshib ketgan.
Tadbir yakunida mavzuga oid hayotiy videolavha namoyish etildi. Shuningdek, talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollari va mulohazalari bilan murojaat qilib, mutaxassislardan tegishli javoblarni oldilar.

Today, on February 8, a meeting was organized at Urgench State University on the urgent tasks of protecting young people from the ideas of religious fanaticism and extremism propagated through social networks.
The head of the Department of the Committee on Religious Affairs of the Republic of Uzbekistan N.Shomirzayev, the first vice-rector of UrSU D.Ibadullayev, Rector's adviser R.Sharipov, deputy deans for working with youth and students from all faculties participated in this meeting.
The meeting was opened by the first vice-rector of UrSU, D.Ibadullayev, with the initiatives of the leader of our state in recent years, discussed a wide range of issues related to ensuring the religious rights and freedoms of citizens, instilling the ideas of religious tolerance in the society, restoring and developing our religious and national values. It was mentioned that important works are being carried out.
At the event, the Head of the Department of the Committee on Religious Affairs of the Republic of Uzbekistan, N.Shomirzayev, said that international terrorist and religious extremist organizations are currently witnessing the escalation of armed conflicts and conflicts in various regions of the world, in such dangerous conflicts, noting that they are trying to fill their ranks with young people in order to coordinate terrorist activities using modern information and communication technologies, i.e. the Internet, social networks and other electronic mobile means, in order to continue their participation and expand the sphere of influence, he called students for awareness.
For information, as of today, there are more than 10,000 religious extremist and terrorist websites. Also, the number of channels on social networks and messengers, such as "Facebook", "Twitter", "Instagram", "VKontakte", "Odnoklassniki", "Telegram" has exceeded 100 thousand.
At the end of the event, a live video on the topic was shown. Also, students addressed their questions and comments and received appropriate answers from experts.