Bugun, 8-fevral kuni Urganch davlat universitetida yoshlarni ijtimoiy tarmoqlar orqali targ‘ib etilayotgan diniy mutaassiblik va ekstremizm g‘oyalaridan muhofaza qilishdagi dolzarb vazifalar yuzasidan uchrashuv tashkil etildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Diniy ishlar bo‘yicha qo‘mitasi bo‘lim boshlig‘i N.Shomirzayev, UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev, rektor maslahatchisi R.Sharipov, yoshlar bilan ishlash bo‘yicha dekan o‘rinbosarlari hamda barcha fakultetlardan talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Uchrashuvni UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev ochib berib, so‘nggi yillarda davlatimiz rahbarining tashabbuslari bilan fuqarolarning diniy huquq va erkinliklarini ta’minlash, jamiyatda diniy bag‘rikenglik g‘oyalarini chuqur singdirish, diniy va milliy qadriyatlarimizni tiklash hamda rivojlantirish bo‘yicha keng ko‘lamli ishlar amalga oshirilayotgani haqida to‘xtaldi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Diniy ishlar bo‘yicha qo‘mitasi bo‘lim boshlig‘i N.Shomirzayev ma’ruzasida bugungi kunda xalqaro terrorchi va diniy ekstremistik tashkilotlar dunyoning turli mintaqalarida kuzatilayotgan qurolli to‘qnashuv va mojaralarni avj oldirish, bu kabi tahlikali ziddiyatlarda o‘z ishtirokini davom ettirish, ta’sir doirasini kengaytirish maqsadida zamonaviy axborot kommunikatsiya texnologiyalaridan, ya’ni Internet, ijtimoiy tarmoq va boshqa elektron mobil vositalaridan terrorchilik faoliyatini muvofiqlashtirish maqsadida o‘z safini yoshlar bilan to‘ldirishga urinayotganliklarini qayd etib, talaba-yoshlarni ogohlikka chaqirdi.
Maʼlumot oʻrnida, hozirgi kunga kelib, diniy ekstremistik va terrorchilik xarakteridagi veb-saytlarning soni 10 ming tadan ko‘p. Shuningdek, “Feysbuk”, “Tvitter”, “Instagram”, “VKontakte”, “Odnoklassniki” “Telegram” kabi ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlardagi kanallari soni 100 mingdan oshib ketgan.
Tadbir yakunida mavzuga oid hayotiy videolavha namoyish etildi. Shuningdek, talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollari va mulohazalari bilan murojaat qilib, mutaxassislardan tegishli javoblarni oldilar.

Сегодня, 8 февраля, в Ургенчском государственном университете было организовано совещание, посвященное актуальным задачам защиты молодежи от идей религиозного фанатизма и экстремизма, пропагандируемых через социальные сети.
В нём присутствовали руководитель управления Комитета по делам религии Республики Узбекистан Н.Шомирзаев, первый проректор УрГУ Д.Ибадуллаев, советник ректора Р.Шарипов, заместители декана по работе с молодежью, а также студенты из всех факультетов.
Встречу открыл первый проректор УрГУ Д.Ибадуллаев, который отмечал, что по инициативе лидера нашего государства в последние годы обсудил широкий круг вопросов, связанных с обеспечением религиозных прав и свобод граждан, привитием идеи религиозной толерантности в обществе, восстановление и развитие наших религиозных и национальных ценностей проводятся важные работы.
На мероприятии руководитель управления Комитета по делам религий Республики Узбекистан Н.Шомирзаев сообщил, что международные террористические и религиозные экстремистские организации в настоящее время становятся свидетелями эскалации вооруженных конфликтов и конфликтов в различных регионах мира. Он отмечал, что в таких опасных конфликтах они пытаются пополнить свои ряды молодежью с целью координации террористической деятельности с использованием современных информационных и коммуникационных технологий, то есть Интернета, социальных сетей и других электронных мобильных средств, с целью продолжения своего участия и расширения сфера влияния, призванная к осознанию.
Для информации, на сегодняшний день существует более 10 000 религиозных экстремистских и террористических сайтов. Также количество каналов в социальных сетях и мессенджерах, таких как «Facebook», «Twitter», «Instagram», «ВКонтакте», «Одноклассники», «Telegram», превысило 100 тысяч.
В завершение мероприятия был показан прямой эфир по данной теме. Также студенты высказали свои вопросы и комментарии и получили соответствующие ответы от экспертов.