Bugun, 15-fevral kuni Urganch davlat universitetida 11-fevral – “Ilm-fandagi Xalqaro ayollar va qizlar kuni" munosabati bilan "Olima ayollarning ta’lim va ilm-fandagi yutuqlari" mavzusida viloyatimizdagi bir qator oliy ta’lim muassasalari olima ayollari ishtirokida ilmiy seminar tashkil etildi.
Jumladan, viloyat "Olima ayollar" uyushmasi raisi, dots. M.Iskandarova, Oila va Xotin-qizlar boshqarmasi Urganch shahar bo'limi mutaxassisi N.Boboniyozova, TTA UF Xotin-qizlar masalalari bo’yicha rektor maslahatchisi F.Atajonova hamda UrDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi Sh.Nurullayeva ishtirok etib, hozirda o’z faoliyatlari davomida olib borayotgan imiy tadqiqot ishlari to’g’risida keng ko’lamli ma’ruzalar qilishdi.
Uchrashuv davomida talabalar orasida kitobxonlik madaniyatini yuksaltirishga qaratilgan amaliy choralar xususida so’z yuritilib, talabalar juda ko’p yangi va o’zlari uchun foydali bo’lgan ma’lumotlarni bilib olishdi.

Сегодня, 15 февраля, в Ургенчском государственном университете, в связи с 11 февраля – "Международным днем женщин в науке", прошла научная конференция с участием женщин-ученых из ряда высших учебных заведений нашего региона на тему « Достижения женщин-ученых в образовании и науке».
В частности, в мероприятии приняли участие председатель областной ассоциации «Женщины-ученые», доц. М.Искандарова, специалист Ургенчского городского отдела семьи и женщин Бобониезова Н.А., советник ректора по делам женщин ТТА УФ Ф.Атаджанова, председатель Женсовета УрГУ Ш.Нуруллаева, которые прочитали широкий спектр лекций о научно-исследовательскую работу, которую они проводят в ходе своей деятельности.
В ходе встречи были обсуждены практические меры, направленные на повышение культуры чтения среди студентов, студенты узнали много новой и полезной информации.