23-fevral kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov huzurida bir qator oliy ta’lim muassasalarining biriktirilgan hududlarda turizm salohiyatini oshirish bo‘yicha amalga oshirgan ishlari va kelgusidagi rejalari ko‘rib chiqildi.
Qayd etilganidek, turizm salohiyatini oshirish bo‘yicha 11 ta oliygohga biriktirilgan 30 ta tuman va shaharlarning tarixi, turistik obyektlari to‘g‘risida ma’lumotlar hamda o‘ziga xos xususiyatlari asosida 67 ta turpaket ishlab chiqilgan.
Yig‘ilish davomida oliy ta’lim muassasalari rektorlari tomonidan 2024-yil bo‘yi hududlarda ilmiy konferensiyalar, festivallar hamda turistik obyektlarda talabalar amaliyotlarini amalga oshirilishi davom etishi bildirildi.
Jumladan, Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev ham universitetga biriktirilgan Xorazm viloyati Xiva va Bogʻot tumanlarining turistik salohiyatini oshirishga qaratilgan 2024-yilda belgilangan vazifalar va rejalar yuzasidan taqdimot qildi.
Qayd etish joizki, 2024-yilning dastlabki oylari, xususan, 5-9 yanvar kunlari Urganch davlat universitetida oʻtkazilgan “XXI asr algoritmi” xalqaro konferensiyada ishtirok etgan AQShning 6 nafar yirik matematik olimlari, 30 nafarga yaqin turli hududlaridan kelgan doktorantlar, talabalar, qolaversa, 3-9 fevral kunlari tashkil etilgan Turizm maktabida Rossiyaning Udmurtiya davlat universiteti va Qozog'istonning X.Dosmuhamedov nomidagi Atyrau universitetidan kelgan 14 nafar talaba va professor-o'qituvchilarning Xiva va Xorazm viloyatidagi boshqa koʻplab turistik obyektlar, qolaversa, Buxoro va Samarqand, Ayaz qalʼa singari mamlakatimizning qadimiy turistik hududlariga tashriflari amalga oshirildi.

23 февраля в присутствии министра высшего образования, науки и инноваций Кунгиротбоя Шарипова были рассмотрены работа и дальнейшие планы ряда высших учебных заведений по повышению потенциала туризма в прикреплённых регионах.
Как уже упоминалось, на основе информации об истории, туристических объектах и особенностях 30 районов и городов было разработано 67 турпакетов, закрепленных за 11 университетами с целью повышения туристического потенциала.
В ходе встречи ректоры вузов заявили, что в течение 2024 года стажировки студентов продолжатся в регионах на научных конференциях, фестивалях, туристических объектах.
В частности, ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев также выступил с презентацией о поставленных задачах и планах на 2024 год, направленных на повышение туристического потенциала Хивинского и Багатского районов, прикреплённой к университету.
Следует отметить, что в первые месяцы 2024 года, в частности, 6 крупных математиков из США, 30 докторантов, студентов из разных регионов, учавствовавшие 5-9 января в международной конференции "Алгоритм XXI века" в УрГУ, а также в организованной 3-9 февраля в Школе туризма 14 студентов и преподавателей Удмуртского государственного университета России и Атырауского университета Казакстана имени Х.Досмухамедова побывали в древних туристических районах нашей страны, таких как Бухара, Самарканд, Аяз каля и во многих туристических объектах Хивы и Хорезмского региона.