Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov 2024-yil 27-fevral kuni Xorazm viloyatiga xizmat safari doirasida Urganch davlat universitetining Texnika fakultetida yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Dastlab fakultet professor-o‘qituvchilari va doktorantlarining tegishli sohalar bo‘yicha ilmiy-innovatsion loyihalari, ishlanmalari taqdimot qilindi. Vazir loyihalar bilan tanishish barobarida, ishlanmalarni amaliyotga tadbiq qilish borasida o‘zining tavsiyalarini berdi.
Fakultetda konstruktorlar va texnologlar tayyorlaydigan auditoriyalar tashkil qilish, mavjud laboratoriyalarni sertifikatlashtirish, xizmat ko‘rsatishni joriy etish borasida topshiriqlar berdi.
Shuningdek, fakultetning Avtomobillarni elektr va elektron tizimlari, Mashina detallari, Qishloq xo‘jaligi texnikasi, Transport tizimlari singari laboratoriyalarida bo‘lib, u yerda mashg‘ulot olib borayotgan talabalar bilan suhbatda bo‘ldi. Fakultet Axborot - resurs markazining sharoitlarini borib ko‘rdi.

On February 27, 2024, the Minister of Higher Education, Science and Innovation Kogratbay Sharipov got acquainted with the conditions created at the Technical Faculty of Urgench State University as part of a working visit to the Khorezm region.
The minister was presented with scientific and innovative projects and developments by faculty professors and doctoral students in relevant fields. Having familiarized himself with the projects, K. Sharipov gave his recommendations for the implementation of the developments.
Instructions were given to organize classrooms for training designers and technologists at the faculty, certify existing laboratories, and introduce services.
He also visited the faculty’s laboratories in such specialties as “Automotive Electrical and Electronic Systems”, “Machine Parts”, “Agricultural Equipment”, “Transportation Systems”, and talked with the students who study there. In addition, the minister got acquainted with the work of the information resource center.