VAZIR KIMYOVIY TEXNOLOGIYALAR FAKULTETIDA BOʻLDI
28-fevral Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov Urganch davlat universitetining Kimyoviy texnologiyalar fakultetida boʻlib, universitet rektori Baxrom Abdullayev hamrohligida fakultetda amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdi.
Dastlab fakultetning ilmiy-innovatsion sohadagi ishlanmalari, ishlab chiqarish uchun rejalashtirilgan loyihalar koʻrgazmasi bilan tanishdi. Ko‘rgazmadan fakultet olimlari, doktorant va magistrantlari tomonidan yaratilgan 20 turdan ortiq ilmiy ishlanma va ixtirolar o‘rin olgan. Vazir har birlari bilan tanishar ekan, mazkur loyihalarning barchasini moliyalashtirish imkoniyatlarini kengaytirish lozimligini taʼkidladi. Quyosh panellarini yuvish uchun moʻljallangan vositaga eʼtibor qaratib, targʻibotini kuchaytirish va tijoratlashtirishni tavsiya qildi.
Shuningdek, fakultetning Oziq-ovqat xavfsizligi laboratoriyasini koʻrdi. U yerdagi yosh tadqiqotchilar bilan ilmiy ishlari yuzasidan suhbatda boʻldi. Laboratoriya uskunalarining ishlatilishiga eʼtibor qaratdi.
Q.Sharipov universitet qoshidagi Xorazm innovatsion texnoparkining ish faoliyatini ham borib koʻrdi. Bugungi kunda mazkur texnoparkda sutni qayta ishlash orqali 8 turdagi mahsulot, non mahsulotlarining 2 turi, qandolat mahsulotlarining esa 7 turi ishlab chiqarilmoqda, tikuvchilik ustaxonalari faoliyat koʻrsatmoqda. Ahamiyatlisi, mazkur ustaxonalarda talabalarimiz ish bilan taʼminlangan. Vazir aynan talabalarning ish jarayonlariga qiziqdi. Ular bilan suhbatda boʻldi.
Vazir fakultetga tashrifi yakunida yangi qurib bitkazilgan sport kompleksi hamda ayni paytda qurilish ishlari olib borilayotgan 600 oʻrinli talabalar turar joyining qurilish ishlari bilan ham  tanishdi.

On February 28, the Minister of Higher Education, Science and Innovation, Kungirotboy Sharipov, visited the Faculty of Chemical Technologies of Urgench State University, accompanied by the rector of the university, Bakhrom Abdullayev, got acquainted with the work being carried out at the faculty.
First, he got acquainted with the faculty's developments in the field of science and innovation, the exhibition of projects planned for production. The exhibition featured more than 20 types of scientific developments and inventions created by faculty scientists, doctoral and master's students. While getting acquainted with each of them, the minister emphasized the need to expand the possibilities of financing all these projects. Recommends increased promotion and commercialization focusing on solar panel cleaner.
He also visited the Faculty's Food Safety Laboratory. He had a conversation with the young researchers there about their scientific work. He paid attention to the use of laboratory equipment.
Q. Sharipov also visited Khorezm innovative technology park at the university. Today, this technological park produces 8 types of products, 2 types of bread products, 7 types of confectionery products by processing milk, sewing workshops are operating. It is important that our students are employed in these workshops. The minister was interested in the working processes of the students. He had a conversation with them.
At the end of his visit to the faculty, the minister got acquainted with the construction works of the newly completed sports complex and the 600-bed student residence, which is currently under construction.