VAZIR KIMYOVIY TEXNOLOGIYALAR FAKULTETIDA BOʻLDI
28-fevral Oliy taʼlim, fan va innovatsiyalar vaziri Qoʻngʻirotboy Sharipov Urganch davlat universitetining Kimyoviy texnologiyalar fakultetida boʻlib, universitet rektori Baxrom Abdullayev hamrohligida fakultetda amalga oshirilayotgan ishlar bilan yaqindan tanishdi.
Dastlab fakultetning ilmiy-innovatsion sohadagi ishlanmalari, ishlab chiqarish uchun rejalashtirilgan loyihalar koʻrgazmasi bilan tanishdi. Ko‘rgazmadan fakultet olimlari, doktorant va magistrantlari tomonidan yaratilgan 20 turdan ortiq ilmiy ishlanma va ixtirolar o‘rin olgan. Vazir har birlari bilan tanishar ekan, mazkur loyihalarning barchasini moliyalashtirish imkoniyatlarini kengaytirish lozimligini taʼkidladi. Quyosh panellarini yuvish uchun moʻljallangan vositaga eʼtibor qaratib, targʻibotini kuchaytirish va tijoratlashtirishni tavsiya qildi.
Shuningdek, fakultetning Oziq-ovqat xavfsizligi laboratoriyasini koʻrdi. U yerdagi yosh tadqiqotchilar bilan ilmiy ishlari yuzasidan suhbatda boʻldi. Laboratoriya uskunalarining ishlatilishiga eʼtibor qaratdi.
Q.Sharipov universitet qoshidagi Xorazm innovatsion texnoparkining ish faoliyatini ham borib koʻrdi. Bugungi kunda mazkur texnoparkda sutni qayta ishlash orqali 8 turdagi mahsulot, non mahsulotlarining 2 turi, qandolat mahsulotlarining esa 7 turi ishlab chiqarilmoqda, tikuvchilik ustaxonalari faoliyat koʻrsatmoqda. Ahamiyatlisi, mazkur ustaxonalarda talabalarimiz ish bilan taʼminlangan. Vazir aynan talabalarning ish jarayonlariga qiziqdi. Ular bilan suhbatda boʻldi.
Vazir fakultetga tashrifi yakunida yangi qurib bitkazilgan sport kompleksi hamda ayni paytda qurilish ishlari olib borilayotgan 600 oʻrinli talabalar turar joyining qurilish ishlari bilan ham  tanishdi.

28 февраля министр высшего образования, науки и инноваций Конгиротбой Шарипов посетил химико-технологический факультет Ургенчского государственного университета и в сопровождении ректора университета Бахрома Абдуллаева ознакомился с работами, проводимыми в факультет.
Сначала он ознакомился с разработками факультета в области науки и инноваций, выставкой планируемых к производству проектов. На выставке было представлено более 20 видов научных разработок и изобретений, созданных учеными факультета, докторантами и магистрантами. Знакомясь с каждым из них, министр подчеркнул необходимость расширения возможностей финансирования всех этих проектов. Рекомендует усилить рекламу и коммерциализацию средства для очистки солнечных батарей.
Он также посетил факультетскую лабораторию пищевой безопасности. Там он побеседовал с молодыми исследователями об их научной работе. Уделил внимание использованию лабораторного оборудования.
К. Шарипов также посетил Хорезмский инновационный технологический парк при университете. Сегодня в этом технопарке путем переработки молока производят 8 видов продукции, 2 вида хлебобулочных изделий, 7 видов кондитерских изделий, работают швейные цеха. Важно, что в этих мастерских работают наши студенты. Министра интересовали рабочие процессы студентов. Он имел с ними разговор.
По завершении визита на факультет министр ознакомился с ходом строительства вновь построенного спортивного комплекса и строящегося студенческого общежития на 600 мест.