Urganch davlat universiteti Ijtimoiy-iqtisodiy fanlar fakulteti dekani I.Abdullayev, Tabiiy va qishloq xo’jaligi fanlari fakulteti dekani J.Ro’zimov va “Agronomiya” kafedrasi dotsenti O.Egamberdiyevlar O‘zbekiston-Xitoy ta’lim forumi doirasida erishilgan kelishuvlar hamda imzolangan hujjatlarni amalga oshirish maqsadida hamkor oliy ta’lim muassasalari bilan muzokaralar olib borish uchun Xitoy Xalq Respublikasida xizmat safarida bo’lmoqda.
Safar davomida universitet vakillari Shandong Fanlar akademiyasi (Qilu texnologiya universiteti), Lanzhou sa’nat va fan universiteti, Lanzhou Jiaotong universiteti hamda Gansu qishloq xo’jaligi universiteti vakillari bilan muzokaralar olib borib, har ikkala taraf universitetlar uchun ham o’zaro manfaatli bo’lgan kelishuvlarni amalga oshirishmoqda.
Maqsad OTMlar o‘rtasida talaba va professor-o‘qituvchilar almashinuvini yo‘lga qo‘yish, qishki va yozgi lagerlarni tashkil etish, ilmiy qo‘shma innovatsion loyihalar hamda laboratoriyalarni joriy etishdan iborat.

Urgench State University Dean of the Faculty of Socio-Economic Sciences I.Abdullayev, Dean of the Faculty of Natural and Agricultural Sciences J.Rozimov and Associate Professor of the Department of "Agronomy" O.Egamberdiyev discussed the agreements reached within the framework of the Uzbekistan-China educational forum and signed is on a business trip to the People's Republic of China to negotiate with partner higher education institutions in order to implement the documents.
During the visit, university representatives held talks and they are making mutually beneficial agreements with representatives of Shandong Academy of Sciences (Qilu University of Technology), Lanzhou University of Arts and Sciences, Lanzhou Jiaotong University and Gansu Agricultural University.
The goal is to establish the exchange of students and professors between HEIs, to organize winter and summer camps, to introduce joint scientific innovative projects and laboratories.