Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida O'zbek filologiyasi fakulteti tomonidan Muhammad Rizo Erniyozbek o'g'li Ogahiy tavalludining 214 yilligi munosabati bilan "Ogahiy ijodini tadqiq etishning dolzarb masalalari" mavzusida ilmiy-amaliy anjuman hamda Ogahiyning keyingi yillarda nashr etilgan kitoblari taqdimoti bo'lib o'tdi. Unda O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zolari, O'zbek tilshunosligi kafedrasi professor-o'qituvchilari va talabalar ishtirok etdi. Xususan, ff.d.,prof.v.b. A.O'razboyev, f.f.n., dots.A.Primov o'z ma'ruzalari bilan qatnashib, Ogahiy ijodi va yangi nashrlari yuzasidan fikrlar bildirishdi.
Ilmiy-amaliy anjuman Muhammad Rizo Erniyozbek o'g'li Ogahiyning "Asarlar" to'plamining 2019/2023-yillarda nashr qilingan jildlari taqdimoti bilan davom etdi. Unda filologiya fanlari doktori, Ogahiyshunos olim A.O'razboyev "Muhammad Rizo Ogahiy - jahoniy siymo" mavzusida ma'ruza qildi.

По случаю 214-летия со дня рождения Огахи, сына Мухаммада Резы Эрниезбека, во Дворце культуры Ургенчского государственного университета прошла научно-практическая конференция на тему «Актуальные вопросы исследования творчества Огахи» и презентация книг Огахи, опубликованных в последующие годы. В нем приняли участие члены Союза писателей Узбекистана, профессора и преподаватели кафедры узбекского языкознания и студенты. В частности, ф.д.н., проф.в.б. С их лекциями выступили к.т.н., доц. А.Примов А.Оразбоев и высказали свое мнение о работах Огахи и новых публикациях.
Научно-практическая конференция продолжилась презентацией томов сборника «Труды» Мухаммада Резы Эрниезбека, сына Огахи, изданного в 2019/2023 году. Доктор филологических наук, исследователь-огахи А.Оразбоев прочитал лекцию на тему «Мухаммед Реза Огахи – фигура мирового масштаба».