Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida O'zbek filologiyasi fakulteti tomonidan Muhammad Rizo Erniyozbek o'g'li Ogahiy tavalludining 214 yilligi munosabati bilan "Ogahiy ijodini tadqiq etishning dolzarb masalalari" mavzusida ilmiy-amaliy anjuman hamda Ogahiyning keyingi yillarda nashr etilgan kitoblari taqdimoti bo'lib o'tdi. Unda O'zbekiston Yozuvchilar uyushmasi a'zolari, O'zbek tilshunosligi kafedrasi professor-o'qituvchilari va talabalar ishtirok etdi. Xususan, ff.d.,prof.v.b. A.O'razboyev, f.f.n., dots.A.Primov o'z ma'ruzalari bilan qatnashib, Ogahiy ijodi va yangi nashrlari yuzasidan fikrlar bildirishdi.
Ilmiy-amaliy anjuman Muhammad Rizo Erniyozbek o'g'li Ogahiyning "Asarlar" to'plamining 2019/2023-yillarda nashr qilingan jildlari taqdimoti bilan davom etdi. Unda filologiya fanlari doktori, Ogahiyshunos olim A.O'razboyev "Muhammad Rizo Ogahiy - jahoniy siymo" mavzusida ma'ruza qildi.

On the occasion of the 214th anniversary of the birth of Ogahi, the son of Muhammad Reza Erniyozbek, a scientific-practical conference was held in the Palace of Culture of Urganch State University on the topic "Current issues of researching Ogahi's work" and a presentation of Ogahi's books published in the following years. 'tdi. Members of the Writers' Union of Uzbekistan, professors and teachers of the Department of Uzbek Linguistics and students took part in it. In particular, ff.d., prof.v.b. A. Orazboyev, Ph.D., Assoc. A. Primov participated with their lectures and expressed their opinions on Ogahi's works and new publications.
The scientific-practical conference continued with the presentation of volumes of the "Works" collection of Muhammad Reza Erniyozbek's son Ogahi published in 2019/2023. A. Orazboyev, doctor of philology, scholar of Ogahi studies, gave a lecture on "Muhammad Reza Ogahi - a global figure".