Joriy yilning 3-may kuni Urganch davlat universiteti O'zbek filologiyasi fakulteti tomonidan an'anaviy tarzda o'tkazilib kelinayotgan "Yosh notiqlar" ko'rik-tanlovining navbatdagi soni bo'lib o'tdi.
Ona tilimiz ya'ni o‘zbek tilida ravon va to‘g‘ri so‘zlash, notiqlik san’atini egallashga bo‘lgan havaslarini yana ham kuchaytirish, til madaniyat ko‘zgusi va ruhimizning qanoti ekanligini anglash, so'z san’atkorlari ijodini o‘rganish, targ‘ib qilish, ularning asarlaridagi notiqlik, nutq madaniyatiga oid bilimlarni egallash, davlat tilimizga bo‘lgan e’tibor va hurmatni yana-da kuchaytirish maqsadida o'tkazilgan ushbu ko‘rik-tanlovda O'zbek filologiyasi fakultetning 5 nafar talabasi 2 shart asosida o'zaro kuch sinashib, oʻz mahoratlarini namoyish qildilar.
1-o'rin: Karimova Sohiba (222 -o'zbek tili guruh).
1-o'rin: Rahmonova Lolagul (211-rus tili guruh).
2-o'rin: Rahimova Dilrabo ( 211-o'zbek tili guruh).
3-o'rin: Qadamova Kumushoy (231-Amaliy filologiya).
Tanlov davomida Filologiya va tillarni o'qitish: o'zbek tili ta'lim yo'nalishi 222-guruh talabalari tomonidan tayyorlangan kuy-qo'shiq hamda go'zal raqslar tomoshabinlarda yuqori kayfiyatni uyg'otdi.
Tadbir yakunida fakultet dekani D.G'ayipov g'olib va faol talabalarga Diplom va esdalik sovg'alarini topshirdi.

3 мая текущего года состоялся очередной конкурс «Молодые ораторы», традиционно проводимый факультетом узбекской филологии Ургенчского государственного университета.
В целях свободно и правильно говорить на своём родном т.е. узбекском языке, укрепить стремление овладеть искусством ораторского искусства, осознать, что язык – зеркало культуры и крыло нашей души, изучения и пропаганды произведений художников слова, для приобретения знаний о красноречии и культуре речи в их произведениях, а также дальнейшего укрепления внимания и уважения к нашему государственному языку в этом конкурсе 5 студентов узбекского филологического факультета показали свое мастерство, соревнуясь друг с другом по 2-м условиям.
Каждое условие было оценено жюри по достоинству. В соответствии с результатами:
1 место: Каримова Сахиба (222- группа узбекского языка).
1 место: Рахмонова Лолагуль (211-группа русского языка).
2 место: Рахимова Дилрабо (211- группа узбекского языка).
3 место: Кадамова Кумушой (231-Практическая филология).
В ходе конкурса песни и красивые танцы, подготовленные студентами 222-й группы факультета филологии и обучения узбекского языка, вызвали у зрителей приподнятое настроение.
В завершение мероприятия декан факультета Д.Гайипов вручил победителям и активным студентам дипломы и памятные подарки.