O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi, V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika instituti direktori, O‘zbekiston Qahramoni Shavkat Ayupov Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida boʻlib, universitetning Fizika-matematika fakulteti professor-oʻqituvchilari, doktorant va magistrlariga maʼruza oʻqidi.
Akademik Shavkat Ayupov maʼruzasida Fanlar akademiyasining tashkil etilishi va mustaqillik yillarida rivojlanishi to‘g‘risida gapirib, hech bir davrda ilmga hozirgiday e’tibor qaratilmaganini ta’kidlab o‘tdi. Bugungi kunda ilm-fanni va ta’lim sohasini rivojlantirishda amalga oshirilgan islohotlar, hozirda mavjud muammolar va ularni bartaraf etish choralari haqida gapirildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Qahramoni Shavkat Ayupov Urganch davlat universitetiga tashrifi doirasida Fizika-matematika fakultetining talaba-yoshlari bilan ham uchrashdi.
Dastlab uchrashuvda bugungi kunda ilm-fan sohasini xususan, matematika sohasi rivojlantirishda amalga oshirilgan islohotlar va yoshlarni qo‘llab-quvvatlash uchun tashkil etilgan fondlar to‘g‘risida gapirib o‘tdi.

Академик Академии наук Республики Узбекистан, директор Института математики имени В.И. Романовского, Герой Узбекистана Шавкат Аюпов в рамках визита в Хорезмскую область побывал в Ургенчском государственном университете и прочитал лекцию профессорам-преподавателям, докторантам и магистрам физико-математического факультета университета.
Академик Шавкат Аюпов рассказал о создании Академии наук и ее развитии в годы независимости, отметив, что никогда науке не уделялось столько внимания, как сейчас. Речь шла о сегодняшних реформах, реализуемых в сфере развития науки и образования, текущих проблемах и мерах по их устранению.
Также Герой Узбекистана Шавкат Аюпов в рамках посещения Ургенчского государственного университета встретился со студентами физико-математического факультета.
В начале встречи он рассказал о реформах, проводимых в сфере развития науки, особенно области математики, и созданных фондах поддержки молодежи.