O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi, V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika instituti direktori, O‘zbekiston Qahramoni Shavkat Ayupov Xorazm viloyatiga tashrifi doirasida Urganch davlat universitetida boʻlib, universitetning Fizika-matematika fakulteti professor-oʻqituvchilari, doktorant va magistrlariga maʼruza oʻqidi.
Akademik Shavkat Ayupov maʼruzasida Fanlar akademiyasining tashkil etilishi va mustaqillik yillarida rivojlanishi to‘g‘risida gapirib, hech bir davrda ilmga hozirgiday e’tibor qaratilmaganini ta’kidlab o‘tdi. Bugungi kunda ilm-fanni va ta’lim sohasini rivojlantirishda amalga oshirilgan islohotlar, hozirda mavjud muammolar va ularni bartaraf etish choralari haqida gapirildi.
Shuningdek, O‘zbekiston Qahramoni Shavkat Ayupov Urganch davlat universitetiga tashrifi doirasida Fizika-matematika fakultetining talaba-yoshlari bilan ham uchrashdi.
Dastlab uchrashuvda bugungi kunda ilm-fan sohasini xususan, matematika sohasi rivojlantirishda amalga oshirilgan islohotlar va yoshlarni qo‘llab-quvvatlash uchun tashkil etilgan fondlar to‘g‘risida gapirib o‘tdi.

Academician of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan, director of the Institute of Mathematics named after V. I. Romanovsky, Hero of Uzbekistan Shavkat Ayupov, as part of his visit to the Khorezm region, was at the Urgench State University and gave a lecture to professors and teachers, doctoral students and masters of the Faculty of Physics and Mathematics of the university.
Academician Shavkat Ayupov spoke about the establishment of the Academy of Sciences and its development in the years of independence, and noted that at no time has science been given as much attention as it is now. Today, they talked about the reforms implemented in the development of science and education, the current problems and measures to eliminate them.
Also, the Hero of Uzbekistan Shavkat Ayupov met with the students of the Faculty of Physics and Mathematics as part of his visit to Urgench State University.
At the beginning of the meeting, he talked about the reforms carried out in the development of the field of science, especially the field of mathematics, and the funds established to support youngsters.
In the second part of the meeting, he gave a scientific lecture to the students on modern problems of algebra.