Bugun, 13-may kuni Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Xorazm viloyati hokimligi bilan hamkorlikda O’zbek lug’atshunosligiga oid kitoblar taqdimoti o’tkazildi. Ushbu taqdimotni O’zbek filologiyasi fakulteti dekani D.G’ayipov o’z nutqi bilan ochib berdi.
Unda O’zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasi Prezidentining davlat tili to’g’risidagi qonun hujjatlariga rioya etilishini ta’minlash masalalar bo’yicha maslahatchisi O.Azizova, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi O’zbek tilini rivojlantirish jamg’armasi bosh mutaxassisi G.To’ychiyeva, Vazirlar Mahkamasi huzuridagi o’zbek tilini rivojlantirish jamg’armasi mutaxassisi D.Yusupova hamda Xorazm viloyati hokimining davlat tili masalalari bo’yicha maslahatchisi R.Xudayberganov, “Oʻzbek tilshunosligi” kafedrasi mudiri A.Primovlar ishtirok etib, mazkur lug’atlar yuzasidan ma’ruzalar qilishdi.
Tadbirda O’zbek tilining izohli lug’ati (VI jildlik), O’zbek tili sinonimlari lug’ati, Xalqaro termin elementlarining izohli illyustrativ lug’ati, O’zbekiston joy nomlari izohli lug’ati, Zamonaviy tilshunoslik terminlarining izohli lug’atlari taqdimot qilindi.

Сегодня, 13 мая, во Дворце культуры Ургенчского государственного университета совместно с хакимом Хорезмской области состоялась презентация книг по узбекской лексикографии. Открыл презентацию своим выступлением декан факультета узбекской филологии Д.Гайипов.
В нём приняли участие О. Азизова, советник Президента Академии наук Республики Узбекистан по вопросам обеспечения соблюдения законодательств государственного языка, Г. Тойчиева, главный специалист Фонда развития узбекского языка при Кабинете Министров, Юсупова Д., эксперт Фонда развития узбекского языка при Кабинете Министров, Худайберганов Р., советник по государственному языку хакима Хорезмской области, Примов А., заведующий отделом «Узбекского языкознания».
На мероприятии будут представлены Аннотированный словарь узбекского языка ( в VI томах), Словарь синонимов узбекского языка, Аннотированный иллюстративный словарь международных терминоэлементов, Аннотированный словарь топонимов Узбекистана, Аннотированные словари современных лингвистических терминов.