Vazir oʻrinbosari Urganch davlat universitetida amalga oshirilayotgan qurilish ishlarni ko‘zdan kechirdi
Bugun, 1-iyun kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov Urganch davlat universitetida boʻlib, oliygohda amalga oshirilayotgan qurilish ishlarining borishi bilan tanishdi.
Vazir o‘rinbosari S.Buzrukxonov dastlab universitet rektori B.Abdullayev hamrohligida ayni paytda universitetning asosiy hududida barpo etilayotgan yangi kutubxonaning qurilish ishlarini borib ko‘rdi.  Rektor tomonidan universitetda olib borilayotgan qurilish, bunyodkorlik ishlari haqida maʼlumotlar berib borildi.
Yangi kutubxona 5 qavatli, 1000 oʻringa moʻljallangan boʻlib, bino ichida  500 oʻrinli faollar zali ham mavjud.  Vazir o‘rinbosari faollar zalidagi qurilish ishlarini koʻzdan kechirib, oʻzining tavsiyalarini berdi. Quruvchilar bilan suhbatda boʻlib, qurilish-taʼmirlash ishlari borasida yanada qulaylik yaratishga qaratilgan topshiriqlar berdi. Quruvchilar tomonidan zamonaviy tipda barpo etilayotgan ushbu kutubxonani yangi oʻquv yiliga foydalanishga topshirish rejalashtirilgani bildirildi.
Shundan soʻng, S.Buzrukxonov universitet hududidagi 6 ta sport turiga moʻljallab bunyod etilayotgan sport maydonchalarining qurilish ishlari bilan tanishdi. Talabalarni sportga keng jalb qilish va sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish borasida yanada qulay sharoitlar yaratish maqsadida barpo etilayotgan ushbu sport kompleksi 1 ta basketbol, 1 ta voleybol, 2 ta badminton, 1 ta gimnastika hamda 1 ta gandbol maydonlarini oʻz ichiga oladi.
Hozirda sport maydonchalarida beton ustiga quyma rezina qoplamasini quyish hamda atrofini oʻrash uchun metall konstruksiyalarni payvandlash ishlari olib borilmoqda.

Сегодня, 1 июня, заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Сарвархан Бузрукханов посетил Ургенчский государственный университет и ознакомился с ходом строительных работ, ведущихся в университете.
Заместитель министра С.Бузрукханов в сопровождении ректора университета Б.Абдуллаева посетил строительные работы новой библиотеки, которая сейчас возводится в основной зоне университета. Ректор рассказал о строительных и творческих работах, проводимых в университете.
Новая библиотека имеет 5 этажей и рассчитана на 1000 мест. Заместитель министра осмотрел ход строительных работ в зале активистов и дал свои рекомендации. Он пообщался со строителями и дал указания, направленные на создание большего комфорта при проведении строительных и ремонтных работ. Сообщалось, что эту библиотеку, возводимую строителями в современном стиле, планируется сдать в использование к новому учебному году.
После этого С.Бузрукханов ознакомился с ходом строительства спортивных площадок, возводимых на территории университета для 6 видов спорта. Этот спортивный комплекс, который строится с целью привлечения студентов к занятиям спортом и пропаганды здорового образа жизни, включает в себя 1 баскетбольную, 1 волейбольную, 2 бадминтонные, 1 гимнастическую и 1 гандбольную площадки.
В настоящее время ведутся заливка литого резинового покрытия на бетон и сварка металлоконструкций для обертывания спортивных площадок.