Vazir oʻrinbosari Urganch davlat universitetida amalga oshirilayotgan qurilish ishlarni ko‘zdan kechirdi
Bugun, 1-iyun kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov Urganch davlat universitetida boʻlib, oliygohda amalga oshirilayotgan qurilish ishlarining borishi bilan tanishdi.
Vazir o‘rinbosari S.Buzrukxonov dastlab universitet rektori B.Abdullayev hamrohligida ayni paytda universitetning asosiy hududida barpo etilayotgan yangi kutubxonaning qurilish ishlarini borib ko‘rdi.  Rektor tomonidan universitetda olib borilayotgan qurilish, bunyodkorlik ishlari haqida maʼlumotlar berib borildi.
Yangi kutubxona 5 qavatli, 1000 oʻringa moʻljallangan boʻlib, bino ichida  500 oʻrinli faollar zali ham mavjud.  Vazir o‘rinbosari faollar zalidagi qurilish ishlarini koʻzdan kechirib, oʻzining tavsiyalarini berdi. Quruvchilar bilan suhbatda boʻlib, qurilish-taʼmirlash ishlari borasida yanada qulaylik yaratishga qaratilgan topshiriqlar berdi. Quruvchilar tomonidan zamonaviy tipda barpo etilayotgan ushbu kutubxonani yangi oʻquv yiliga foydalanishga topshirish rejalashtirilgani bildirildi.
Shundan soʻng, S.Buzrukxonov universitet hududidagi 6 ta sport turiga moʻljallab bunyod etilayotgan sport maydonchalarining qurilish ishlari bilan tanishdi. Talabalarni sportga keng jalb qilish va sogʻlom turmush tarzini targʻib qilish borasida yanada qulay sharoitlar yaratish maqsadida barpo etilayotgan ushbu sport kompleksi 1 ta basketbol, 1 ta voleybol, 2 ta badminton, 1 ta gimnastika hamda 1 ta gandbol maydonlarini oʻz ichiga oladi.
Hozirda sport maydonchalarida beton ustiga quyma rezina qoplamasini quyish hamda atrofini oʻrash uchun metall konstruksiyalarni payvandlash ishlari olib borilmoqda.

Today, on June 1, the Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Sarvarkhan Buzrukkhanov visited Urgench State University and got acquainted with the progress of the construction works being carried out at the university.
Deputy Minister S.Buzrukkhanov, accompanied by the rector of the university B.Abdullayev, visited the construction works of the new library, which is currently being built in the main area of the university. The rector gave information about the construction and creative works being carried out at the university.
The new library has 5 floors and is designed for 1000 seats. The deputy minister inspected the construction works in the hall of activists and gave his recommendations. He talked with the builders and gave instructions aimed at creating more comfort in construction and repair work. It was reported that this library, which is being built in a modern style by the builders, is planned to be commissioned for the new academic year.
After that, S. Buzrukkhanov got acquainted with the construction works of the sports grounds being built for 6 sports on the territory of the university. This sports complex, which is being built in order to attract students to sports and promote a healthy lifestyle, includes 1 basketball, 1 volleyball, 2 badminton, 1 gymnastics and 1 handball fields.
At present, the pouring of cast rubber coating on the concrete and the welding of metal structures for wrapping around the sports fields are being carried out.