Bugun, 10-iyun sanasida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Statistika agentligi kadrlar malakasini oshirish va statistik tadqiqotlar institutining “Raqamli iqtisodiyot” kafedrasi mudiri, i.f.d., akademik, O‘zbekiston Respublikasida xizmat ko‘rsatgan fan arbobi Saidaxror Gulyamov Urganch davlat universitetida boʻlib, oliygohning professor-oʻqituvchilari va iqtidorli talabalariga “Yangi O‘zbekistonni innovatsion rivojlantirishda sifatli taʼlimning roli” mavzusida maʼruza qildi. Uchrashuvni Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berdi.
Akademik Saidaxror Gulyamov oʻz maʼruzasida Prezidentimiz Sh.Mirziyoyev islohotlariga atroflicha toʻxtaldi. Xususan, ““Raqamli O‘zbekiston—2030” strategiyasini tasdiqlash va uni samarali amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Farmoni, “Sun’iy Intellekt” strategiyasining qabul qilinishi, ta’lim islohotlari, o‘qituvchi va boshqa byudjet xodimlarining majburiy mehnatdan ozod qilinishi, maktablarga va oliy ta’lim muassasalariga qaratilayotgan eʼtibor, boshqaruv tizimining strukturasi optimallashtirilishi singari ko‘plab masalalar haqida soʻz yuritdi.
Shuningdek, ilm-fan va innovatsion texnologiyalar rivojlanib borayotgan davrda kelgusida talab oshadigan va talab qisqaradigan kasblar borasida gapirib, zamonga mos va yetuk saloyihatga ega yoshlar bo‘lib shakllanishida talab etiluvchi ko‘nikmalar yuzasidan taqdimot asosida oʻzining teran fikrlarini bildirdi.
Maʼruza yakunida Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev mazmunli va yuksak fikr-mulohazalarga boy uchrashuv uchun universitet professor-oʻqituvchilari nomidan tashakkur bildirdi.

Академик Саидахрор Гулямов прочитал лекцию в Ургенчском государственном университете
Сегодня, 10 июня, Саидахрор Гулямов, заведующий отделом «Цифровая экономика» Института подготовки кадров и статистических исследований Агентства по статистике при Президенте Республики Узбекистан, доктор экономических наук, академик, заслуженный деятель науки Республики Узбекистан посетил Ургенчский государственный университет, прочитал лекцию профессорам и талантливым студентам на тему «Роль качественного образования в инновационном развитии Нового Узбекистана».  Вступительной речью открыл встречу ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев.
В своем докладе академик Саидахрор Гулямов подробно остановился на реформах президента Ш.Мирзиёева. В частности, он заявил свою точку зрения об указе «Об утверждении стратегии «Цифровой Узбекистан-2030» и мерах по ее эффективной реализации, принятии стратегии «Искусственный интеллект», реформах образования, об учительстве и о многих других вопросах, таких как: освобождение бюджетников от принудительного труда, внимание школам и высшим учебным заведениям, оптимизация структуры системы управления.
Он также рассказал о профессиях, спрос на которые будет возрастать и снижаться в будущем в период развития науки и инновационных технологий, и выразил свои глубокие мысли на основе презентации о навыках, необходимых для формирования молодых людей с современной и зрелой компетентностью.
В завершение лекции ректор Ургенчского государственного университета Бахром Абдуллаев поблагодарил учёного за содержательную встречу на высоком уровне от лица профессорско-преподавательского состава вуза.