Xabaringiz bor, 6- 10-may kunlari Urganch davlat universitetida XK “Cert Akademy GROUP” xalqaro trening kompaniyasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 12-yanvardagi “Korrupsiyaga qarshi kurashish ishlarining samaradorligini reyting baholash tizimini joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida” 81-son qarori, O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining 2024-yil 20-fevaldagi 3/23-4/1-1197-sonli xatiga asosan, korrupsiyaga qarshi kurashish masalalari bo‘yicha oliygoh rahbar xodimlari uchun 4 kunlik seminar kurslari tashkil etilib, mazkur kompaniya o'qituvchisi tomonidan dars mashgʻulotlari olib borildi.
Treninglar mobaynida Urganch davlat universiteti rahbar xodimlari korrupsiyaga qarshi kurashish chora-tadbirlari, tashkilotlarda korrupsion xavflarni aniqlash va ularni oldini olish borasida jahon tajribalari asosida yangi ilmlarni olib, test sinovlarida ishtirok etishdi.
Bugun, 15-iyun kuni UrDU rektori B.Abdullayev hamda birinchi prorektor D.Ibadullayevlar sinovlardan muvaffaqiyatli oʻtgan qatnashchilarga XK “Cert Akademy GROUP” xalqaro trening kompaniyasi tomonidan taqdim etilgan xalqaro darajadagi ISO- 37001:2016 xalqaro standartiga ega sertifikatlarni oʻz egalariga topshirishdi.
Ta’kidlanganidek, mazkur xalqaro sertifikat endilikda UrDU faoliyatida korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimini ishlab chiqish, joriy etish, tahlil qilish va takomillashtirish uchun talab va ko‘rsatmalarni belgilab beradi.
Ma’lumot uchun: ISO 37001:2016 – bu tashkilotda korrupsiyaga qarshi kurashning samarali tizimini yaratishning xalqaro usullarini o‘zida jamlagan, korrupsiyaga qarshi mukammal boshqaruv tizimini yo‘lga qo‘yishga xizmat qiladigan xalqaro standartdir. U korrupsiyaga qarshi boshqaruv tizimini ishlab chiqish, joriy etish, qo‘llab-quvvatlash, tahlil qilish va takomillashtirish uchun talab va ko‘rsatmalarni belgilaydi.

Как известно, 6-10 мая в Ургенчском государственном университете были организованы 4-х дневные семинары-курсы для руководителей университета международной обучающей компанией «Cert Academy GROUP» МК с целью реализации Постановления №81 Президента Республики Узбекистан от 12 января 2022 года «Меры по внедрении системы рейтинга эффективности борьбы с коррупцией» согласно письму №3/23-4/1-1197 Министерства высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан от 20 февраля 2024 года, где занятия проводились преподавателем данной компании.
В ходе тренингов руководящий состав Ургенчского государственного университета принял участие в тестировании, основанном на мировом опыте проведения антикоррупционных мероприятий, выявления коррупционных рисков в организациях и их предотвращения.
Сегодня, 15 июня, ректор УрГУ Б.Абдуллаев и первый проректор Д.Ибадуллаев вручили участникам, успешно прошедшие тестирования, сертификаты международного стандарта ISO-37001:2016, подаренные международной обучающей компанией «Cert Academy GROUP».
Как отмечается, данный международный сертификат теперь определяет требования и инструкции по разработке, внедрению, анализу и совершенствованию системы управления противодействием коррупции в деятельности УрГУ.
Для информации: ISO 37001:2016 – это международный стандарт, включающий международные методы создания эффективной системы противодействия коррупции в организации и служащий для создания совершенной системы антикоррупционного менеджмента. Он определяет требования и инструкции по разработке, внедрению, поддержке, анализу и совершенствованию системы управления противодействием коррупции.