Bugun, 15-iyun kuni Urganch davlat universitetida O’zbek filologiyasi fakulteti tomonidan taniqli shoir va jurnalist Oʻtkir Rahmat tavalludining 76 yilligi munosabati bilan shoir hayoti va ijod yoʻliga bagʻishlangan adabiy kecha tashkil etildi.
Oʻtkir Rahmat 1948-yil 15-martda Samarqand viloyati Toyloq tumanining Uzun qishlogʻida tugʻilgan. U taniqli shoir, mohir publisist, O‘zbekistonda xizmat ko‘rsatgan jurnalist, ayni paytda "Xalq soʻzi” va "Народное слово” gazetalarining bosh muharriri sanaladi.
Badiiy kechada fakultet Amaliy filologiya ta'lim yo'nalishi 231-guruh talaba-yoshlari tomonidan tayyorlangan Oʻtkir Rahmat hayoti va ijod yo'li haqida yoritilgan taqdimot, shoirning talabalar tomonidan ifodali o'qilgan she'rlari, go'zal raqslar namoyish etildi. Adabiy kecha davomida talabalar shoir O'tkir Rahmat ijodi bilan yana bir karra yaqindan tanishish imkoniga ega boʻlishdi. Ayniqsa, "Sinov" dostoni asosida tayyorlangan sahna ko'rinishi barchaga yuqori kayfiyat baxsh etdi.
Tadbir yakunida shoir ijodi yuzasidan viktorina savollari tashkil etilib, unda faol ishtirok etgan talaba-yoshlar turli sovg’alar bilan taqdirlandi.

Today, June 15, the faculty of Uzbek philology organized a literary evening dedicated to the poet's life and work on the occasion of the 76th birthday of the famous poet and journalist O'tkir Rahmat at Urgench State University.
O'tkir Rahmat was born on March 15, 1948 in Uzun village, Toyloq district, Samarkand region. He is a well-known poet, a skilled publicist, a distinguished journalist in Uzbekistan, and at the same time, he is considered the editor-in-chief of "Khalk sozi" and "Narodnoe slovo" newspapers.
At the artistic evening, a presentation on the life and creative path of O'tkir Rahmat prepared by the students of the Faculty of Applied Philology, Group 231, and beautiful dances were performed. During the literary evening, students had the opportunity to once again get to know the poet O'tkir Rahmat. In particular, the performance based on the epic "Trial" gave everyone a high mood.
At the end of the event, quiz questions were organized about the poet's work, and the students who actively participated in it were awarded with various prizes.