Ayni paytda Turkiya davlatida xizmat safarida boʻlib turgan Urganch davlat universiteti rektori Baxrom Abdullayev tashrif doirasda Turkiyaning koʻplab oliy taʼlim muassasalari bilan hamkorlik oʻrnatish hamda mavjud aloqalarni mustahkamlashga erishmoqda.
5-iyul kuni rektorning navbatdagi tashrifi Nejmettin Erbakan univeristetiga boʻldi. Ushbu nufuzli universitet bilan 2023-yil noyabr oyida koʻp qirrali memorandum imzolangan. Tashrifdan maqsad mavjud aloqalarni yanada rivojlantirishni belgilaydi.
Universitetimiz yetakchilarini Nejmettin Erbakan univeristeti rektori Prof. Dr. Cem Zorlu iliq kutib oldi va universitet vakillari oʻrtasida rasmiy uchrashuv boʻlib oʻtdi. Muloqot chogʻida har ikkala oliy taʼlim dargohlarining bugungi kundagi faoliyati, erishilayotgan yutuq va marralari haqida soʻz bordi. Urganch davlat universitetining Turkiya OTM lari bilan aloqalari atroflicha eʼtirof etildi.
Shundan soʻng, universitetlar oʻrtasidagi aloqalarni rivojlantirish, xususan, hamkorlikda simpoziumlar tashkil etish, talaba va professor-oʻqituvchilar almashinuvini amalga oshirish, birgalikda ilmiy maqolalar chop etish boʻyicha oʻzaro manfaatli takliflar ilgari surildi. Ushbu rejalarni 2024-2025 oʻquv yilida amalga oshirish maqsadida rektorlar tomonidan kelishuv imzolandi.
Tashrif yakunida rektor B.Abdullayev Nejmettin Erbakan univeristetining oʻquv binolari bilan tanishdi.

Bakhrom Abdullayev, Rector of Urgench State University, who is currently on a business trip to Turkey, is establishing cooperation with many higher education institutions of Turkey and strengthening existing relations during his visit.
On July 5, the Rector's next visit was to Nejmettin Erbakan University. A multilateral memorandum was signed with this prestigious university in November 2023. The purpose of the visit is to further develop existing relations.
The leaders of our university were welcomed warmly by the Rector of Nejmettin Erbakan University. Dr. Cem Zorlu and an official meeting was held between the representatives of the university. During the conversation, they talked about the current activities of both higher education institutions, achievements and milestones. The relations of Urgуnch State University with Turkish HEIs were widely recognized.
After that, mutually beneficial proposals were put forward to develop relations between universities, in particular, to organize joint symposia, exchange of students and professors, and to publish joint scientific articles. Rectors signed an agreement to implement these plans in the 2024-2025 academic year.
At the end of the visit, Rector B.Abdullayev got acquainted with the educational buildings of Nejmettin Erbakan University.