Joriy yilning 19-dekabr kuni O‘zbekiston-Yaponiya yoshlar innovatsiya markazi direktori, t.f.n. S.Niyazbekov boshchiligida markazning bir guruh vakillari Urganch davlat universitetiga tashrif buyurdi. Tashrif asnosida oliygoh rektori v.v.b. S.Xodjaniyazov, prorektorlar, tegishli fakultet dekanlari va bo‘lim boshliqlarining rasmiy uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Muloqot davomida ikki ta’lim muassasasining imkoniyatlari, ilmiy salohiyati, sharoitlari haqida ma’lumotlar almashilib, kelgusida ikkala tomon uchun ham samarali bo’lishi kutilayotgan rejalar muhokama etildi.
Bo‘lib o‘tgan uchrashuv natijasi o‘laroq, oliy ta’lim tizimi va mazmunini zamonamizning eng muhim va dolzarb vazifalarini yechish, yo‘nalishlar kesimida yetuk, yuqori malakali mutaxassislar tayyorlash, ta’lim tizimida kadrlar tayyorlash yuzasidan ish tajribalari va axborotlar bilan doimiy almashib turishga qaratilgan hamkorlik memorandumi imzolandi.
Ushbu memorandum hamkorlikda o‘quv dasturlari, qo‘llanmalar va uslubiy tavsiyalar ishlab chiqish, markazda yaratilgan eng yangi nazariy va amaliy adabiyotlar bilan universitetni ta’minlash, markazning ilmiy tadqiqot laboratoriyasida universitet yosh olimlari va professor-o‘qituvchilari bilan birgalikda ilmiy tadqiqotlar olib borish va natijalari asosida Scopus bazasiga kirgan jurnallarda maqolalar chop qilish, ilmiy tadqiqot natijalari asosida ishlab chiqarishni rivojlantirish va konchilik sohasidagi ekologik muammolarni hal qilish bo‘yicha hamkorlik qilish singari qator masalalarni ko‘zda tutadi.
O‘zbekiston-Yaponiya yoshlar innovatsiya markazi direktori, t.f.n. S.Niyazbekov boshchiligida markazning bir guruh vakillari rasmiy uchrashuvdan soʻng, Urganch davlat universitetining sharoitlari, moddiy texnik bazasi bilan yaqindan tanishdilar. Xususan, universitet rahbariyati hamrohligida 5-o‘quv binosidagi laboratoriyalarni, o'quv va maʼruza xonalarini borib ko‘rdilar, Registrator ofis faoliyati bilan tanishdilar.

On December 19 of this year, a group of representatives of the Uzbekistan-Japan Youth Innovation Center headed by director Ph.D. S. Niyazbekov visited Urgench State University. During the visit, an official meeting was held with the acting rector of the university, S.Khodjaniyazov, vice-rectors, relevant faculty deans, and department heads.
During the dialogue, information was exchanged about the opportunities, scientific potential, and conditions of the two educational institutions, and the plans expected to be effective in the future for both sides were discussed.
As a result of the meeting, a memorandum of cooperation was signed. The memorandum is aimed at solving the most important and urgent tasks of the higher education system and content of our time, training mature and highly qualified specialists in the field of study, and constantly exchanging work experiences and information on the training of personnel in the education system.
This memorandum envisages cooperation on the following issues: to develop educational programs, manuals, and methodological recommendations in cooperation; to provide the university with the latest theoretical and practical literature created in the center; to conduct scientific research together with young scientists and professors of the university in the scientific research laboratory of the center; and to publish articles in journals included in the Scopus database, develop production based on the results of scientific research, and solve environmental problems in the field of mining.
After the meeting, the guests got acquainted with the conditions and material and technical base of Urgench State University. In particular, accompanied by the university management, they visited the laboratories, study, and lecture rooms in the 5th educational building and got acquainted with the activities of the Registrar's office.