Joriy yilning 11-13-fevral kunlari Qarshi shahrida Oliy ta’lim muassasalari talabalari o‘rtasida “Universiada-2024” sport musobaqasining Kurash turi bo‘yicha respublika final bosqichi bo'lib o'tdi. Ushbu musobaqada Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti jamoasi 7 ta vazn toifasida faol ishtirok etib, 2 ta Oltin, 2 ta Kumush, 4 ta Bronza medalini qo'lga kiritdi. Respublika miqyosida qo'lga kiritilgan ushbu g'alaba ko'p ming sonli universitetimiz jamoasini yuksak faxr-iftixorga to'ldirmoqda. Ushbu natijadan ko'rinadiki, universitetimiz nafaqat ta'limda, balki sportda ham respublika va jahon miqyosida o'zining yuksak pog'onalarini egallab kelmoqda.
Umumiy natijalarga ko'ra:
1-o'rin: Bekturdiyev Asadbek — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 241-dzyudo guruh talabasi;
1-o'rin: Abdullayeva Mavluda — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 23/01- kurash guruhi talabasi;
2-o'rin: Shixnazarov Asadbek — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 23/01-dzyudo guruh talabasi;
2-o'rin: Allaberganova Mohinur — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 241-kurash guruhi talabasi;
3-o'rin: Komilov Maqsadbek — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 22/01-kurash guruh talabasi;
3-o'rin: Qurbandurdiyeva Gulshan — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 241-dzyudo guruh talabasi;
3-o'rin: Egamberganova Dinara — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 241-dzyudo guruh talabasi;
3-o'rin: Yo'ldasheva Laylo — Sport faoliyati, pedagogika va psixologiya fakulteti 23/01-dzyudo guruh talabasi.
Kurashchi talabalarimizning ushbu nufuzli g‘alabasi bilan universitetimiz jamoasini, sportchi talabalarimiz va ularning murabbiylarini chin dildan qutlaymiz.

11-13 февраля в городе Карши состоялся республиканский финальный этап спортивного соревнования по борьбе “Универсиада-2024” среди студентов высших учебных заведений. В этом соревновании команда Ургенчского государственного университета имени Абу Райхана Беруни принимала активное участие в 7 весовых категориях, завоевав 2 золотые, 2 серебряные, 4 бронзовые медали. Эта победа, одержанная на республиканском уровне, наполняет многотысячную команду нашего университета высокой гордостью. Из этого результата видно, что наш университет занимает высокие позиции не только в образовании, но и в спорте как на республиканском, так и на мировом уровне.
По общим результатам:
1 место: Бектурдиев Асадбек - студент 241-й дзюдо группы факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии;
1 место: Абдуллаева Мавлюда - студентка борцовской группы 23/01 факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии;
2 место: Шихназаров Асадбек - студент дзюдо группы 23/01 факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии;
2 место: Аллаберганова Мохинур — студентка борцовской группы 241 факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии;
3 место: Камилов Максатбек — студент борцовской группы 22/01 факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии;
3 место: Гурбандурдиева Гульшан - студентка 241-й дзюдо группы факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии;
3 место: Эгамберганова Динара — студентка дзюдо группы 241 факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии;
3 место: Юлдашева Лайла — студентка дзюдо группы 23/01 факультета спортивной деятельности, педагогики и психологии.