Ushbu loyiha Urganch davlat universiteti, Toshkent davlat transport universiteti, Qoraqalpog‘iston davlat universiteti talabalari hamda tegishli shaharsozlik institutlari vakillari ishtirokida o’tkazilmoqda.
Aytish joizki, mazkur loyiha doirasidagi seminarlarda ishtirok etish uchun ZTG, TU Berlin "Mobillik va kosmik" tadqiqot bo'limi rahbari Dr.-Ing. Wulf-Holger Arndt oliygohga tashrif buyurgan.
Seminarning ochilish marosimida UrDU rektori v.v.b Sardor Xodjaniyazov onlayn ishtirok qilib, seminar faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi. Shuningdek, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektor Zafarbek Ibragimov hamda Dr.-Ing. Wulf-Holger Arndt nutq qilib, loyihaning bugungi kundagi ahamiyati to’g’risda atroflicha so’z yuritishdi.
Seminar doirasida harakatlanish infratuzilmasi, jamoat transporti, avtoturargohlar siyosati, faol rejimlar, yo‘l harakati xavfsizligi va mahallalarni rejalashtirish bo‘yicha ekspertlarning ma’ruzalari tinglandi.
Ma’lumot o’rnida, mazkur loyiha 24-fevral 1-mart kunlariga mo’ljallangan bo’lib, loyihaning tajriba hududi bo'lgan Urganch shahridagi "Nurli hayot" mahallasida ham seminar bo'lib o'tishi rejalashtirilgan.

Сегодня, 24 февраля, в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни стартовал 1-й семинар RISMUz School & Transfer Knowledge, второе крупное мероприятие проекта «RISMUz» после семинара по передовому опыту в Берлине.
Данный проект реализуется при участии студентов Ургенчского государственного университета, Ташкентского государственного университета путей сообщения, Каракалпакского государственного университета и представителей профильных градостроительных институтов.
Стоит отметить, что для участия в семинарах в рамках данного проекта руководитель исследовательского отдела ZTG Берлинского технического университета «Мобильность и космос» Dr.-Ing. Wulf-Holger Arndt посетил университет.
На открытии семинара ректор УрГУ в.и.о. Сардор Ходжаньязов выступил онлайн и пожелал успехов в деятельности семинара. Также проректор по научной работе и инновациям Зафарбек Ибрагимов и доктор инженерных наук Вульф-Хольгер Арндт выступили с речью, подробно рассказав о важности проекта на сегодняшний день.
В ходе семинара были прослушаны лекции экспертов по дорожной инфраструктуре, общественному транспорту, парковочной политике, активным режимам, безопасности дорожного движения и планировке кварталов.
В качестве информации, данный проект запланирован на период с 24 февраля по 1 марта, при этом семинар также планируется провести в экспериментальной зоне проекта — в махалле "Нурли хайот" города Ургенч.