Bugun, 13-mart kuni Xorazm viloyati prokurorining o‘rinbosari X.Norqobilov tomonidan Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Korrupsiyasiz ta'lim” mavzusida profilaktik uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 5-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha milliy kengashning kengaytirilgan yig‘ilishida belgilab berilgan topshiriqlarni amalga oshirishning ahamiyati haqida atroflicha so‘z yuritilib, O‘zbekistondagi ta'lim muassasalarida korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha amaliy ishlar, shaffoflikni ta’minlash, korrupsiyaga qarshi kurashishda universitet jamoasining o‘rni va mas'uliyati muhokama qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti tomonidan belgilab berilgan topshiriqlar asosida korrupsiyaga qarshi kurashish uchun samarali va tizimli choralar ko‘rish, ta'lim sohasida ushbu kurashning muhimligini ta'kidladi. Barcha ta'lim muassasalarida korrupsiyaga qarshi kurashishning samarali mexanizmlarini joriy etish, shu bilan birga, universitetlar jamoasini bu boradagi tashabbuslarga faol jalb qilish zarurligi ta'kidlandi.
Aytish joizki, bugungi kunda barcha hududlarda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha izchil va kompleks choralar ko‘rilmoqda. Bu jarayonlarda ta'lim tizimi hamda universitetlarning o‘rni nihoyatda katta. Korrupsiyaga qarshi kurashishda barcha jamoatchilik, davlat organlari, o‘qituvchilar va talabalar birgalikda faol ishtirok etishi zarur.

Today, March 13, a preventive meeting on the topic “Corruption-free education” was held at the Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni by the Deputy Prosecutor of the Khorezm region, Kh.Norqobilov.
The meeting discussed in detail the importance of implementing the tasks set by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the expanded meeting of the National Council for Combating Corruption on March 5, 2025, and discussed practical work on preventing corruption in educational institutions in Uzbekistan, ensuring transparency, and the role and responsibility of the university community in combating corruption.
He emphasized the importance of taking effective and systematic measures to combat corruption in the field of education, based on the tasks set by the President of Uzbekistan. It was emphasized that it is necessary to introduce effective mechanisms for combating corruption in all educational institutions, as well as actively involve the university community in initiatives in this regard.
It is worth noting that today, consistent and comprehensive measures are being taken to combat corruption in all regions. The role of the education system and universities in these processes is extremely large. The entire community, state bodies, teachers and students must actively participate in the fight against corruption.