Bugun, 13-mart kuni Xorazm viloyati prokurorining o‘rinbosari X.Norqobilov tomonidan Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “Korrupsiyasiz ta'lim” mavzusida profilaktik uchrashuv o‘tkazildi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2025-yil 5-mart kuni Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha milliy kengashning kengaytirilgan yig‘ilishida belgilab berilgan topshiriqlarni amalga oshirishning ahamiyati haqida atroflicha so‘z yuritilib, O‘zbekistondagi ta'lim muassasalarida korrupsiyaning oldini olish bo‘yicha amaliy ishlar, shaffoflikni ta’minlash, korrupsiyaga qarshi kurashishda universitet jamoasining o‘rni va mas'uliyati muhokama qilindi.
O‘zbekiston Prezidenti tomonidan belgilab berilgan topshiriqlar asosida korrupsiyaga qarshi kurashish uchun samarali va tizimli choralar ko‘rish, ta'lim sohasida ushbu kurashning muhimligini ta'kidladi. Barcha ta'lim muassasalarida korrupsiyaga qarshi kurashishning samarali mexanizmlarini joriy etish, shu bilan birga, universitetlar jamoasini bu boradagi tashabbuslarga faol jalb qilish zarurligi ta'kidlandi.
Aytish joizki, bugungi kunda barcha hududlarda korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha izchil va kompleks choralar ko‘rilmoqda. Bu jarayonlarda ta'lim tizimi hamda universitetlarning o‘rni nihoyatda katta. Korrupsiyaga qarshi kurashishda barcha jamoatchilik, davlat organlari, o‘qituvchilar va talabalar birgalikda faol ishtirok etishi zarur.

В университете прошло профилактическое собрание на тему “Образование без коррупции”
Сегодня, 13 марта, заместителем прокурора Хорезмской области Х.Норкобиловым в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни был проведен профилактический встреча на тему “Образование без коррупции”.
На встрече обсуждена важность реализации задач, поставленных Президентом Республики Узбекистан Шавкатом Мирзиёевым на расширенном заседании Национального совета по противодействию коррупции 5 марта 2025 года.
Он подчеркнул важность принятия эффективных и системных мер по борьбе с коррупцией исходя из задач, поставленных Президентом Узбекистана. Подчеркнута необходимость внедрения эффективных механизмов борьбы с коррупцией во всех образовательных учреждениях и одновременно активно вовлекать университетское сообщество в инициативы в этом направлении.
Надо сказать, что сегодня во всех регионах принимаются последовательные и комплексные меры по борьбе с коррупцией. Роль системы образования и университетов в этих процессах чрезвычайно велика. Вся общественность, государственные органы, преподаватели и студенты должны активно участвовать в борьбе с коррупцией.