Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kimyoviy texnologiyalar fakultetida 4-5 aprel kunlariga mo’ljallangan "Qishloq xo‘jalik mahsulotlarida xavfsiz oziq-ovqatlar ishlab chiqarishning zamonaviy texnologiyalari" mavzusida Respublika ilmiy va ilmiy-texnik anjumani o'z ishini boshladi.
Dastlab anjumanning ochilish marosimi bo'lib o'tdi. Unda oliygoh rektori v.v.b., professor Sardor Xodjaniyazov kirish so'z bilan ochib berdi hamda fakultetda yosh tadqiqotchilar uchun yaratilgan sharoitlar haqida to’xtaldi va anjuman faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Ta’kidlash joizki, ushbu anjumanda Respublika oliy ta’lim muassasalari hamda xorij mamlakatlari, jumladan, Daniyaning Kopengagen universiteti, shuningdek, Rossiyaning nufuzli oliygohlaridan 50 nafardan ortiq professor-o’qituvchi va tadqiqotchilar ishtirok qilmoqda.
Konferensiya davomida Daniyaning Kopengagen universiteti Oziq-ovqat texnologiyasi kafedrasi dotsenti Soren Balling Engelsen, Federal davlat avtonom ilmiy muassasasi Nonvoylik sanoati ilmiy-tadqiqot institutining bosh ilmiy xodimi, texnika fanlari doktori, professor Valeriy Yakovlevich Chernix hamda boshqa ishtirokchilar tomonidan “Qishloq xo‘jalik mahsulotlariga qo’yiladigan talabalar va sifatni boshqarish”, “Oziq-ovqat sanoatida zamonaviy texnologiyalar” kabi dolzarb mavzular yuzasidan ma’ruzlar qilinmoqda.

Today, the Republican scientific and scientific-technical conference on the topic "Modern technologies for the production of safe food in agricultural products" scheduled for April 4-5 at the Faculty of Chemical Technologies of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni began its work.
First, the opening ceremony of the conference was held. At the conference, the acting rector of the university, Professor Sardor Khodjaniyazov, made an introductory speech and spoke about the conditions created for young researchers at the faculty and wished success to the conference.
It is worth noting that more than 50 professors, teachers and researchers from higher educational institutions of the Republic and foreign countries, including the University of Copenhagen in Denmark, as well as prestigious universities in Russia, are participating in this conference.
During the conference, Soren Balling Engelsen, Associate Professor of the Department of Food Technology at the University of Copenhagen in Denmark, Chief Researcher of the Research Institute of the Bakery Industry of the Federal State Autonomous Scientific Institution, Doctor of Technical Sciences, Professor Valery Yakovlevich Chernykh, and other participants are making presentations on topics as “Students and quality management of agricultural products”, “Modern technologies in the food industry”.