Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Kimyoviy texnologiyalar fakultetida 4-5 aprel kunlariga mo’ljallangan "Qishloq xo‘jalik mahsulotlarida xavfsiz oziq-ovqatlar ishlab chiqarishning zamonaviy texnologiyalari" mavzusida Respublika ilmiy va ilmiy-texnik anjumani o'z ishini boshladi.
Dastlab anjumanning ochilish marosimi bo'lib o'tdi. Unda oliygoh rektori v.v.b., professor Sardor Xodjaniyazov kirish so'z bilan ochib berdi hamda fakultetda yosh tadqiqotchilar uchun yaratilgan sharoitlar haqida to’xtaldi va anjuman faoliyatiga muvaffaqiyat tiladi.
Ta’kidlash joizki, ushbu anjumanda Respublika oliy ta’lim muassasalari hamda xorij mamlakatlari, jumladan, Daniyaning Kopengagen universiteti, shuningdek, Rossiyaning nufuzli oliygohlaridan 50 nafardan ortiq professor-o’qituvchi va tadqiqotchilar ishtirok qilmoqda.
Konferensiya davomida Daniyaning Kopengagen universiteti Oziq-ovqat texnologiyasi kafedrasi dotsenti Soren Balling Engelsen, Federal davlat avtonom ilmiy muassasasi Nonvoylik sanoati ilmiy-tadqiqot institutining bosh ilmiy xodimi, texnika fanlari doktori, professor Valeriy Yakovlevich Chernix hamda boshqa ishtirokchilar tomonidan “Qishloq xo‘jalik mahsulotlariga qo’yiladigan talabalar va sifatni boshqarish”, “Oziq-ovqat sanoatida zamonaviy texnologiyalar” kabi dolzarb mavzular yuzasidan ma’ruzlar qilinmoqda.

Сегодня в химико-технологическом факультете Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний началась работа Республиканской научно-технической конференции на тему “Современные технологии производства безопасных продуктов питания из сельскохозяйственной продукции”, которая будет проходить 4-5 апреля.
Сначала состоялась церемония открытия конференции. В ней ректор университета, в.и.о., профессор Сардор Ходжаназаров выступил с приветственным словом, рассказал о созданных условиях для молодых исследователей на факультете и пожелал успехов в работе конференции.
Стоит отметить, что в конференции принимают участие более 50 профессоров, преподавателей и исследователей из республиканских высших учебных заведений, а также из зарубежных стран, включая Университет Копенгагена (Дания) и престижные университеты России.
В ходе конференции с докладами по актуальным темам, таким как “Требования и управление качеством сельскохозяйственной продукции” и “Современные технологии в пищевой промышленности”, выступают такие участники, как доцент кафедры пищевых технологий Университета Копенгагена (Дания) Сёрен Баллинг Энгельсен, главный научный сотрудник Федерального государственного автономного научного учреждения Научно-исследовательского института хлебопекарной промышленности, доктор технических наук, профессор Валерий Яковлевич Черных, а также другие участники.