Aytish joizki, “Voltalia Tashkent” — bu xalqaro qayta tiklanuvchi energiya kompaniyasi Voltalianing O‘zbekistondagi vakolatxonasi bo‘lib, 2023-yil 13-iyulda Toshkent shahrida tashkil etilgan. “Voltalia Tashkent” kompaniyasi O‘zbekiston hukumati tomonidan belgilangan 2030-yilgacha qayta tiklanuvchi energiya ishlab chiqarish hajmini oshirish bo‘yicha rejalarni amalga oshirishda faol ishtirok etmoqda. Kompaniya quyosh, shamol va batareya saqlash texnologiyalarini joriy etish orqali mamlakatda ekologik toza va arzon elektr energiyasini ishlab chiqarishni maqsad qilgan. Ayni paytda Xorazm viloayida “100 MW quvvatga ega quyosh elektr stansiyasi” loyihasini amalga oshirmoqda.
O‘zaro muhokamlardan so‘ng, ikki tomon o‘rtasida Anglashuv memorandumi imzolandi. Unga ko‘ra, Urganch davlat universitetining bakalavr va magistr talabalari uchun ushbu kompaniya bilan birgalikda o‘quv dasturlari tayyorlash va birgalikda qayta tiklanuvchi energiya sohasida mutaxassislar tayyorlashga kelishib olindi.
Qolaversa, “Voltalia” texnik kasbiy ta'lim dasturlarini ishlab chiqish orqali yosh bitiruvchilarga o‘z sohasiga oid zamonaviy ko‘nikmalar va bilimlar berish bo‘yicha hamkorlikni amalga oshiradi. Bu mutaxassislarning mehnat bozoriga tayyorlanishlarini ta'minlashga yordam beradi. Shuningdek, Urganch davlat universiteti bakalavr va magistr darajasidagi talabalar uchun amaliyot va trening jarayonlarini tashkil etishni ta'minlashga kelishib oldi. Bu esa talabalar uchun energiya sohasida chuqur bilim olish va amaliy ko‘nikmalarni egallash imkonini yaratadi.

Подписан Меморандум о взаимопонимании между компанией
Сегодня, 8 апреля, генеральный директор компании "Voltalia Tashkent" Кэрол Понте и группа представителей компании посетили Ургенчский государственный университет имени Абу Райхона Беруни. В ходе визита прошли переговоры с руководством университета во главе с в.и.о. ректора С.Ходжаниозова.
Следует отметить, что "Voltalia Tashkent" — это представительская компания международной компании Voltalia в Узбекистане, основанная 13 июля 2023 года в Ташкенте. Компания активно участвует в реализации планов по увеличению производства возобновляемой энергии до 2030 года, как это предусмотрено правительством Узбекистана. "Voltalia Tashkent" ставит своей целью производство экологически чистой и дешевой электроэнергии в стране через внедрение технологий солнечной, ветряной энергии и накопления батарей. В настоящее время компания реализует проект "Солнечная электростанция мощностью 100 МW" в Хорезмской области.
После взаимных обсуждений был подписан Меморандум о взаимопонимании между сторонами. Согласно документу, было достигнуто соглашение о подготовке учебных программ для бакалавров и магистров Ургенчского государственного университета совместно с компанией "Voltalia Tashkent", а также о подготовке специалистов в области возобновляемой энергетики.
Кроме того, "Voltalia" будет осуществлять сотрудничество в разработке программ технического и профессионального образования, предоставляя молодым выпускникам современные навыки и знания в своей области. Это поможет специалистам подготовиться к трудовому рынку. Также Ургенчский государственный университет согласился организовать практику и тренировки для студентов бакалавриата и магистратуры. Это создаст студентам возможность получить глубокие знания и практические навыки в сфере энергетики.