Bugun, 29-aprel kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Filologiya va sanʼat fakulteti tashabbusi bilan oʻtkazilib kelinayotgan "She’riyat shohsupasi" ko‘rik-tanlovining navbatdagi bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Tanlovning ushbu bosqichi O‘zbek tili yo‘nalishi talabalari uchun Erkin Samandar, Rus tili yo‘nalishi talabalari uchun Bella Ahmadulina ijodi asosida tashkil etildi.
Tanlov shartlari:
Ifodali yod o‘qish – ishtirokchilar tanlangan ijodkorlarning 10 ta she’rini badiiy ijroda yoddan o‘qishdi.
Bahr-u bayt – ishtirokchilar yod olgan she’rlari asosida o‘zaro musobaqalashishdi.
Hay’at a’zolari, jumladan, Filologiya va san’at fakulteti O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi mudiri, dotsent B.Rahimova hamda Rus tili va adabiyoti kafedrasi o'qituvchisi J.Rahimov ishtirokchilarning chiqishlarini munosib baholab, tanlov g‘oliblarini aniqladi.
G‘oliblar (O'zbek tili ta'lim yo'nalishi bo'yicha):
1-o‘rin: Qultoyeva Shodiya (232-o‘zbek tili guruhi);
2-o‘rin: Shonazarova Parizod (241-o‘zbek tili guruhi);
3-o‘rin: Sariyeva Gulnurabegim (241-o‘zbek tili guruhi).
Rus tili ta'lim yo'nalishi bo'yicha:
1-o‘rin: Isakova Shahnoza (231-rus tili guruhi);
2-o‘rin: Xudoyorova Dilnoza(241-rus tili guruhi).
Bundan tashqari, tanlovda faol ishtirok etgan boshqa talabalar ham rag‘batlantirilib, ularga faxriy va esdalik sovg‘alari topshirildi.
Mazkur tanlov yoshlarning she’riyatga bo‘lgan mehrini oshirish, buyuk adabiy merosni targ‘ib etish va badiiy nutq mahoratini rivojlantirishga xizmat qilib, barcha ishtirokchilar va tomoshabinlarga unutilmas taassurot qoldirdi.

Today, April 29, the next stage of the "Poetry Podium" competition, which is being held at the Palace of Culture of Urgench State University named after Abu Rayhon Biruni, was held at the initiative of the Faculty of Philology and Arts.
This stage of the competition was organized based on the work of Erkin Samandar for students of the Uzbek language department, and Bella Akhmadulina for students of the Russian language department.
Competition conditions:
Expressive memorization - participants recited 10 poems by selected artists in artistic performance.
Bahr-u bayt - participants competed among themselves based on their memorized poems.
The jury members, including the head of the Uzbek language and literature department of the Faculty of Philology and Arts, associate professor B.Rahimova, and the teacher of the Russian language and literature department J.Rahimov, evaluated the participants' performances and determined the winners of the competition.
Winners (in the Uzbek language field):
1st place: Kultoyeva Shodiya (232nd Uzbek language group);
2nd place: Shonazarova Parizod (241st Uzbek language group);
3rd place: Sariyeva Gulnurabegim (241st Uzbek language group).
In the Russian language field:
1st place: Isakova Shahnoza (231st Russian language group);
2nd place: Khudoyorova Dilnoza (241st Russian language group).
In addition, other students who actively participated in the competition were also encouraged and awarded honorary and commemorative gifts.
This competition served to increase youngster's love for poetry, promote the great literary heritage, and develop artistic speech skills, leaving an unforgettable impression on all participants and spectators.