Bugun, 29-aprel kuni Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Filologiya va sanʼat fakulteti tashabbusi bilan oʻtkazilib kelinayotgan "She’riyat shohsupasi" ko‘rik-tanlovining navbatdagi bosqichi bo‘lib o‘tdi.
Tanlovning ushbu bosqichi O‘zbek tili yo‘nalishi talabalari uchun Erkin Samandar, Rus tili yo‘nalishi talabalari uchun Bella Ahmadulina ijodi asosida tashkil etildi.
Tanlov shartlari:
Ifodali yod o‘qish – ishtirokchilar tanlangan ijodkorlarning 10 ta she’rini badiiy ijroda yoddan o‘qishdi.
Bahr-u bayt – ishtirokchilar yod olgan she’rlari asosida o‘zaro musobaqalashishdi.
Hay’at a’zolari, jumladan, Filologiya va san’at fakulteti O‘zbek tili va adabiyoti kafedrasi mudiri, dotsent B.Rahimova hamda Rus tili va adabiyoti kafedrasi o'qituvchisi J.Rahimov ishtirokchilarning chiqishlarini munosib baholab, tanlov g‘oliblarini aniqladi.
G‘oliblar (O'zbek tili ta'lim yo'nalishi bo'yicha):
1-o‘rin: Qultoyeva Shodiya (232-o‘zbek tili guruhi);
2-o‘rin: Shonazarova Parizod (241-o‘zbek tili guruhi);
3-o‘rin: Sariyeva Gulnurabegim (241-o‘zbek tili guruhi).
Rus tili ta'lim yo'nalishi bo'yicha:
1-o‘rin: Isakova Shahnoza (231-rus tili guruhi);
2-o‘rin: Xudoyorova Dilnoza(241-rus tili guruhi).
Bundan tashqari, tanlovda faol ishtirok etgan boshqa talabalar ham rag‘batlantirilib, ularga faxriy va esdalik sovg‘alari topshirildi.
Mazkur tanlov yoshlarning she’riyatga bo‘lgan mehrini oshirish, buyuk adabiy merosni targ‘ib etish va badiiy nutq mahoratini rivojlantirishga xizmat qilib, barcha ishtirokchilar va tomoshabinlarga unutilmas taassurot qoldirdi.

Сегодня, 29 апреля, во Дворце культуры Ургенчского государственного университета имени Абу Райхона Беруний состоялся очередной этап конкурса "Поэтический пьедестал", который проводится по инициативе факультета филологии и искусства.
Этот этап конкурса был организован на основе творчества Эркина Самандара для студентов направления узбекского языка и Беллы Ахмадулиной — для студентов направления русского языка.
Условия конкурса:
Выразительное чтение наизусть — участники художественно декламировали 10 стихотворений выбранных поэтов наизусть.
Бахр-у байт — участники соревновались между собой, опираясь на заученные стихи.
Члены жюри, в том числе заведующая кафедрой узбекского языка и литературы факультета филологии и искусства, доцент Б.Рахимова, а также преподаватель кафедры русского языка и литературы Ж.Рахимов, высоко оценили выступления участников и определили победителей конкурса.
Победители (по направлению “Узбекский язык”):
1-е место: Култаева Шодия (группа 232 — узбекский язык);
2-е место: Шоназарова Паризод (группа 241 — узбекский язык);
3-е место: Сариева Гулнурабегим (группа 241 — узбекский язык).
По направлению “Русский язык”:
1-е место: Исакова Шахноза (группа 231 — русский язык);
2-е место: Худоёрова Дильноза (группа 241 — русский язык).
Кроме того, другие студенты, активно участвовавшие в конкурсе, были поощрены — им вручили почётные грамоты и памятные подарки.
Данный конкурс способствовал повышению интереса молодежи к поэзии, популяризации великого литературного наследия и развитию навыков художественной речи, оставив незабываемые впечатления у всех участников и зрителей.