Астрахань давлат университети Филология ва журналистика факультети ва Урганч давлат университети билан ҳамкорликда “Интелектуал-ижодий кўрик танловлар - ўзга тилда сўзлашувчиларнинг рус тилига бўлган қизиқишларини шакллантиришнинг асоси” деб номланган лойиҳани амалга оширмоқда.
Лойиҳа 4 босқичдан иборат бўлиб, уларда Урганч давлат университети ва Астрахан давлат университети талабалари қатнашмоқда.
Жорий йилнинг 2 ноябрь куни Урганч давлат университетида лойиҳанинг “Ижодий ишлар танлови” деб номланган 1-босқичи бўлиб ўтган эди. Ушбу танловнинг мақсади таҳсил олаётган талабаларда ўз фикр-мулоҳазаларини рус тили ёрдамида ёзма равишда ифодалаш кўникмаларини шакллантиришдан иборат.
10 ноябрь куни соат 12-00 Урганч давлат университетида лойиҳанинг “Рус тили фанидан Халқаро олимпиада” деб номланган 2-босқичи бўлиб ўтди.
Олимпиаданинг асосий мақсад ва вазифалари талабаларда рус тили ва маданиятига бўлган қизиқишини, ижодий қобилиятларни шакллантириш, рус тилини ривожлантириш ва қўллаб-қувватлаш учун қўшимча шарт-шароитларни яратиш, рус тилининг халқаро мулоқот тили сифатидаги мавқеини мустаҳкамлаш, талабаларнинг билиш фаолиятини ривожлантиришни рағбатлантиришдан иборат.

UrSU students tested their knowledge at the International Olympiad
The Faculty of Philology and Journalism of the Astrakhan State University in cooperation with the Urgench State University is implementing the project "Intellectual and creative contests as the basis for the formation of a stable interest of foreigners in the study of the Russian language".
The project envisages 4 competitions, in which undergraduate students of UrSU and ASU will take part.
"Competition of creative works" took place on November 2 at 12:00 pm at the USU.
The purpose of the competition is to develop students' skills of self-expression through the Russian word.
On November 10 at 12:00, the "International Olympiad in Russian as a Foreign Language" was held at UrSU.
The main goals and objectives of the Olympiad are the formation of foreign students' interest in the Russian language and Russian culture, creative abilities, the creation of additional conditions for the support and development of the Russian language, the strengthening of the status of the Russian language as a language of international communication, the formation of motivation for the development of cognitive activity of students.