URGANCH DAVLAT UNIVERSITETIDA “BITIRUVCHILAR FORUMI” BOʻLIB OʼTDI
Joriy yilning 17-noyabr kuni UrDU O'zbek filologiyasi fakulteti Rus tili va adabiyoti kafedrasi o'qituvchisi A.Popova o'zga tilli guruhlarda rus tili ta'lim yo'nalishi 205-guruh ta
"MDH xalqlari adabiyoti" fanidan ochiq amaliy mashg'ulot.
Joriy yilning 16-noyabr kuni UrDU O'zbek filologiyasi fakulteti Rus tili va adabiyoti kafedrasi o'qituvchisi N.Djumaniyazova rus tili ta'lim yo'nalishi 204-guruh talabalariga "MDH
“Osh chempionati”
Urganch davlat universiteti talabasi “Osh chempionati”da 1-oʻrinni qoʼlga kiritdi   Bugun O'zbekiston Respublikasi Davlat bayrogʻi qabul qilinganligining 32 yilligi munosaba
Xalqaro anjuman
“XXI ASR TILSHUNOSLIGINING DOLZARB MASALALARI VA XORIJIY TILLARNI O‘QITISHDA INNOVATSION PEDAGOGIK YONDASHUVLAR” MAVZUSIDA XALQARO ILMIY-AMALIY ANJUMAN OʻZ ISHINI BOSHLADI  J

A "GRADUATE FORUM" WAS HELD AT URGENCH STATE UNIVERSITY
On November 18 of this year, the conference "Graduate Forum" was held in the Palace of Culture of Urgench State University. People who successfully graduated from Urgench State University an
Open practical training on "Modern Russian language".
On November 17 of this year, A. Popova, teacher of the Department of Russian Language and Literature of the Faculty of Uzbek Philology of UrSU, gave an open practical session on "Modern Russian L
Open practical training on the subject "Literature of the Peoples of the CIS".
On November 16 of this year, N. Djumaniyazova, a teacher of the Department of Russian Language and Literature of the Faculty of Uzbek Philology of UrSU, conducted an open practical session on the subj
"Osh Championship"
A student of Urganch State University won the 1st place in the "Osh Championship". Today, on the occasion of the 32nd anniversary of the adoption of the State Flag of the Republic of Uzbe
International Conference
THE INTERNATIONAL SCIENTIFIC AND PRACTICAL CONFERENCE ON "CRITICAL ISSUES OF 21ST CENTURY LINGUISTICS AND INNOVATIVE PEDAGOGICAL APPROACHES IN TEACHING FOREIGN LANGUAGES" STARTED ITS WORK