Har kuning Navro‘z bo‘lsin, go‘zal O‘zbekistonim!
Bugun viloyatimiz markazidagi "Avesto" bog' majmuasida Xorazm ahli Navro'z ayyomini "Har kuning navro‘z bo‘lsin, go‘zal O‘zbekistonim!" shiori ostid
Urganch davlat universitetida “Magistraturaga qabul jarayonidagi yangiliklar” mavzusida matbuot anjumani oʻtkazildi
2023-yilning 18-mart sanasida Urganch davlat universitetida “Magistraturaga qabul jarayonidagi yangiliklar” mavzusida matbuot anjumani oʻtkazildi. Unda UrDU Oʻquv ishlari boʻy
Hashar - elga yarashar!
Hashar  xalqimizning qadimiy va asl qadriyatlaridan biridir. Uning zamirida obodlik, hamjihatlik, mehr-oqibat, xayr-saxovat, bunyodkorlik mujassam. 18-mart  — umumxalq obodonlashtir
Assalom, Navroʻz!
Navro‘z o‘zbek xalqining milliy bayramlaridan biridir.  Har yili Navro‘zni xalqimiz o‘zgacha kayfiyat bilan kutib oladi. Shu munosabat bilan bugun Urganch davlat universit
Aziz vatandoshlar, har kuningiz Navro'z bo'lsin!
Bugun Urganch davlat universitetida Navro'z sayli bo'lib o'tdi. Sayl doirasida bahoriy va milliy taomlar ko‘rgazmasi, Tasviriy san’at va arxitektura yo‘
Umumxalq bayrami hisoblangan Navro‘z - milliy o‘zligimizning ajralmas qismidir. Ushbu kun azal-azaldan insonlar qalbiga shodu-xurramlik olib kelishi bilan birga, yaratuvchanlik zavqi va sh

Let it be every day, Navruz, my beautiful Uzbekistan!
Today, in the "Avesta" garden complex in the center of our region, the people of Khorezm celebrated Navruz with great cheers under the motto "Let it be every day, Navruz, my beautiful U
A press conference was held at Urganch State University on the topic "News in the Master's Admission Process".
It was attended by S. Khodjaniyozov, vice-rector for Academic affairs of UrSU, Y. Takhirov, head of the Master's department, representatives of the university press service, masters, students and
March 18 is the day of the Nationwide Charity Hashar
Hashar is one of the ancient and original values of our people. It is based on prosperity, solidarity, kindness, generosity and creativity. March 18 is the day of the Nationwide Charity Hashar F
Greetings, Nowruz!
Nowruz is one of the national holidays of the Uzbek people. Every year, our people welcome Nowruz with a special mood. In this regard, traditional holiday events were widely celebrated today at Urganc
Dear compatriots, may every day be Navruz!
Navroz celebration was held today at Urganch State University. Spring and national food exhibition, exhibition of creative works prepared by students of Fine Arts and Architecture, university champi
Hello, Nowruz!
Nowruz, considered a national holiday, is an integral part of our national identity. Since time immemorial, this day has brought joy to people's hearts, awakened the joy and enthusiasm of creativi