Bugun mamlakatimiz bo'ylab “Shuhrating porlasin toki bor jahon...”  shiori ostida Davlat madhiyasining 30 yilligiga bag'ishlangan tadbirlar bo'lib o'tmoqda. Urganch da
“Korrupsiya – taraqqiyot kushandasi” mavzusida davra suhbati oʻtkazildi
Bugun, 9-dekabr kuni  bilan Urganch davlat universitetida  “Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni” munosabati bilan  “Korrupsiya – taraqqiyot kushandasi&rdq
9-dekabr - “Xalqaro korrupsiyaga qarshi kurashish kuni”
Bugun sana munosabati bilan Urganch davlat universitetida  Korrupsiyaga qarshi kurashish "komplayens nazorat" tizimini boshqarish bo'limi tashabbusi bilan sportning 6 ta turi:
Universitetimizning bir guruh professor-o'qituvchilari va xodimlari munosib taqdirlandi
Kuni kecha Bosh qomusimizning yubileyi arafasida 2022-yil 8-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni bilan ta’sis etilgan “O‘zbekiston Konstitusiyasining 30
Qomusimizning 30 yilligi barchamizga muborak bo'lsin!
QOMUSIMIZNING 30 YILLIGI BARCHAMIZGA MUBORAK BO'LSIN!  Barcha yurtdoshlarimizni, Urganch davlat universitetining ko'p ming sonli jamoasini, kelajagimiz bo‘lgan yoshlarimizni
7-dekabr sanasida Urganch davlat universiteti Kengashining 4-majlisi bo‘lib o‘tdi
2022-yil  7-dekabr  sanasida  Urganch davlat universiteti Kengashining  4-majlisi bo‘lib o‘tdi. Kengash universitet rektori Baxrom Abdullayev raisligida va Kengash a&rs

A cultural and educational event was organized in connection with the 30th anniversary of the adoption of the National Anthem of the Republic of Uzbekistan
Today, events devoted to the 30th anniversary of the National Anthem are taking place across our country under the slogan "May your fame shine all over the world". A cultural and educational
A roundtable discussion was held on the topic "Corruption is the destroyer of development"
Today, December 9, Urganch State University organized a roundtable discussion on the topic "Corruption is the destroyer of development" in connection with the "International Anti-Corrup
December 9 - "International Anti-Corruption Day"
On the occasion of today's date, 6 types of sports competitions were held: table tennis, wrestling, badminton, workout, chess and checkers at the Urganch State University on the initiative of the
A group of professors and employees of our university were awarded
Yesterday, on the eve of the anniversary of our Constitution, the commemorative badge "30th anniversary of the Constitution of Uzbekistan", which was established by the Decree of the Preside
Happy 30th anniversary of our constitution to all of us!
Happy 30th anniversary of our constitution to all of us!   Happy 30th anniversary of our constitution to all of us! I sincerely congratulate all our compatriots, the many thousand membe
On December 7, the 4th meeting of the Council of Urganch State University was held
On December 7, 2022, the 4th meeting of the Council of Urganch State University was held. The council was held under the chairmanship of the rector of the university Bakhrom Abdullayev and the members