Xorazm teleradiokompaniyasining "Til – millat ko'zgusi" nomli radioeshittirishi
UrDU O'zbek filologiyasi fakulteti O'zbek tilshunosligi kafedrasi o'qituvchilari Adolat Allaberganova va Hayotxon Sotimovalar Xorazm teleradiokompaniyasining "Til – millat ko
SENATOR VA YOSHLAR UCHRASHUVI
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasini tasdiqlash to‘g‘risida”gi PF-5847-son farmonining 3-bob 5-
Urganch davlat universitetida xalqaro hamkorlik aloqalari doirasida xorijlik professorlar tomonidan universitet talabalariga o’quv mashg'ulotlari tashkil etilib kelinmoqda. Xususan, joriy
REKTOR VA YOSHLAR UCHRASHUVI
Bugun UrDU rektori Baxrom Abdullayev, birinchi prorektor D.Ibodullayev va Xorijiy filologiya fakulteti dekani Z.Jumaniyozovlar ushbu fakultetning 1-kurs talabalari bilan uchrashdi.  Uchrashuvd
Bayram munosabati bilan o`tkazilgan tadbir
O`zbek filologiyasi fakulteti   Rus tili va adabiyoti kafedrasi, O`zbek tilshunosligi kafedrasi va O`zbek tili  va adabiyoti  kafedrasi professor-o`qitu

Khorezm television and radio company's radio broadcast "Til - the mirror of the nation".
Adolat Allaberganova and Hayatkhan Sotimova, teachers of the Department of Uzbek Linguistics of the Faculty of Uzbek Philology of UrSU, presented their views on the Uzbek language in the radio broadca
SENATOR AND YOUTH MEETING
In order to actively involve recruiters in the process of training highly qualified specialists provided for in Chapter 3, Clause 5 of the Decree No. PF-5847 of the President of the Republic of Uzbeki
In Urgench State University, as part of international cooperation relations, foreign professors organize training sessions for university students. In particular, since February 3 of this year, the
RECTOR AND YOUTH MEETING
Today UrSU rector Bahrom Abdullayev, first vice-rector D. Ibodullayev and dean of the faculty of foreign philology Z. Jumaniyozov met with the first-year students of this faculty. The meeting highl
A party held in connection with the holiday
On March 7, on the occasion of March 8 International Chitin Day, all teachers and workers of our faculty were invited by the professors and teachers of the Departmen
A meeting was held with educational consultants
Today, Rector of Urgench State University Bakhrom Abdullayev met with 80 educational consultants working at the university. Also, the first vice-rector of the university D.Ibodullayev, Rector's