Urganch davlat universiteti  “Volontyorlar guruhi” tomonidan abituriyentlarning ota-onalarini ijtimoiy kayfiyatini o‘rganish maqsadida so‘rovnoma o‘tkazish davom etm
Urganch davlat universitetida chuqurlashtirilgan taʼlim institutining oʻquv mashgʻulotlari davom etmoqda
Ayni paytda Urganch davlat universitetida Fraktal fazolar va dinamik sistemalar boʻyicha chuqurlashtirilgan taʼlim institutining oʻquv mashgʻulotlari davom etmoqda. Ishtirokilar Finlandiyaning Hels
Bugun Urganch davlat universitetida Fraktal fazolar va dinamik sistemalar boʻyicha chuqurlashtirilgan taʼlim institutining oʻquv mashgʻulotlarining ikkinchi kuni boʻlib oʻtmoqda
Kunning birinchi yarmida Kaliforniya davlat universiteti professori Mario Bonk “Thurston’s characterization of postcritically-finite rational maps (Thurstonning cheklangan ratsio
Oʻzbekiston xalq artisti Ogʻabek Sobirov universitetimiz bitkazuvchisi
Oʻzbekiston xalq artisti, Xorazm bulbuli Ogʻabek Sobirov oʻzining yorqin isteʼdodi, serqirra ijodi, betakror kuy-qoʻshiqlari bilan nafaqat Xorazm balki, butun Respublikamiz ahlining qalbidan chuqur jo
Fraktal fazolar va dinamik sistemalar boʻyicha chuqurlashtirilgan taʼlim institutining oʻquv mashgʻulotlari boʻlib oʻtmoqda
Ayni paytda Urganch davlat universitetida Fraktal fazolar va dinamik sistemalar boʻyicha chuqurlashtirilgan taʼlim institutining oʻquv mashgʻulotlari boʻlib oʻtmoqda. Ilk maʼruzani Kaliforniya univ

Today, the next week of entrance exams to higher education institutions has started
Urganch State University "Volunteer group" continues to conduct a survey to study the social mood of applicants' parents. Psychologists of the "Volunteer Group" are conducti
Training sessions of the Institute of Advanced Education are continuing at Urganch State University
At the moment, training sessions of the Institute of Advanced Education on Fractal Spaces and Dynamic Systems are ongoing at Urganch State University. The participants are listening to the lecture
Today, the second day of training sessions of the Institute of Advanced Education on Fractal Spaces and Dynamic Systems is taking place at Urganch State University.
In the first half of the day, California State University Professor Mario Bonk's lectures on "Thurston's characterization of postcritically-finite rational maps" and "Visual met
People's Artist of Uzbekistan Ogabek Sobirov is a graduate of our university
It is no secret that Ogabek Sobirov, the People's Artist of Uzbekistan, the nightingale of Khorezm, has a deep place in the hearts of not only Khorezm, but also the people of our Republic with his
Institute of Advanced Education on Fractal Spaces and Dynamical Systems is conducting training sessions
At the moment, training sessions of the Institute of Advanced Education on Fractal Spaces and Dynamic Systems are taking place at Urganch State University. Mario Bonk, professor of the University o
The Institute of Advanced Education on Fractal Spaces and Dynamical Systems has started its work at Urganch State University
Today, from August 4, the Institute of Advanced Education on Fractal Spaces and Dynamical Systems in cooperation with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, Urganch State University