Bugun, 21-may kuni Urganch davlat universitetida “Jaholatga qarshi maʼrifat” mavzusida Xorazm viloyat hokimining jamoat va diniy tashkilotlari bilan aloqalar bo‘yicha o‘rinbosari M.Umurzakov bilan uchrashuv tashkil etildi. Tadbirni Urganch davlat universiteti rektori B.Abdullayev ochib berib, bugungi kunda mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar, ta’lim-tarbiyaviy ishlar, talabalar uchun yaratilayotgan sharoit va imkoniyatlarni etirof qildi va yoshlarni ko’proq ilm olishga chorladi.
Uchrashuvda viloyat hokimi o’rinbosari M.Umurzakov mamlakatimizda olib borilayotgan ijtimoiy – iqtisodiy, diniy sohadagi islohotlar, yoshlarni bilim olib, ma’naviy kamolotga erishishlari muhim davr talabi ekanligi, Islom dinining insonparvarlik, tinchlik va do‘stlik kabi olijanob maqsadlari singari masalalar yuzasidan maʼruza qilib, talaba-yoshlar din niqobi ostidagi turli yot gʻoyalardan ogoh boʻlishga chaqirildi.
Shuningdek, ushbu uchrashuv universitet rahbariyati hamda barcha fakultet dekanlari bilan ham davom etib, bugungi globallashuv davrida turli mafkuraviy tahdidlarni oldini olish, talaba-yoshlarni ogohlikka chorlash va mafkuraviy tahdidlarga qarshi kurashish masalalari bo'yicha zarur tavsiyalar berildi.

Сегодня, 21 мая, в Ургенчском государственном университете былаорганизована встреча с заместителем хакима Хорезмской области по связям с общественными и религиозными организациями М.Умурзаковым на тему «Просвещение против невежества». Ректор Ургенчского государственного университета Б.Абдуллаев открыл мероприятие и высоко оценил реформы, воспитательную работу, условия и возможности, созданные сегодня для студентов в нашей стране, и пригласил молодых людей учиться больше.
На встрече заместитель хакима области М.Умурзаков выступил с речью по таким вопросам, как проводимые в нашей стране реформы в социальной, экономической и религиозной сферах, необходимость получения молодежью знаний и достижения духовной зрелости и благородные цели ислама, такие как гуманность, мир и дружба, студенты и молодёжь были призваны осознавать различные иностранные идеи под видом религии.
Также данная встреча продолжилась с участием руководства университета и всех деканов факультетов, и были даны необходимые рекомендации по предотвращению различных идеологических угроз в современный период глобализации, призыву студентов и молодежи к осознанности, борьбе с идеологическими угрозами.