Bugun Urganch davlat universitetida 28-aprel - “Butunjahon mehnatni muhofaza qilish kuni”ga bag‘ishlab, “Xavfsiz va sog‘lom mehnat sharoiti – mehnat sohasidagi asosiy prinsip va huquqdir” shiori ostida davra suhbati o‘tkazildi.
Unda UrDU Kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisi Q.Xamrayev, Fuqaro va mehnat muhofazasi bo’limi xodimlari, “Ekologiya va hayot faoliyati” kafedrasi professor-o‘qituvchilari hamda fakultet va bo‘limlardan mehnat muhofazasi bo‘yicha vakillar ishtirok qildilar.
Tadbirni UrDU kasaba uyushmasi qo‘mitasi raisi Q.Xamrayev ochib berdi hamda 2023-yil uchun mehnatni muhofaza qilish va xavfsizlik ishlari bo‘yicha Urganch davlat universiteti ma’muriyati bilan Kasaba uyushmasi qo‘mitasi o‘rtasida tuzilgan kelishuv hamda 2023-2025 yillarga tuzilgan jamoa shartnomasining 8-bo'limi, ya'ni Mehnatni muhofaza qilish bo'limi bandlari bilan tanishtirib o‘tdi.
Shundan soʻng, Fuqaro va mehnat muhofazasi bo’limi boshlig’i I.Ibragimova soʻzga chiqib, universitetda xodimlar uchun mehnat muhofazasi, ishlab chiqarish jarayonida baxtsiz hodisalarni oldini olish, ijtimoiy-iqtisodiy hamda huquqiy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha 2023-yil 1-chorak davomida amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida gapirib o‘tdi.
Shuningdek, “Ekologiya va hayot faoliyati xavfsizligi” kafedrasi professor-o‘qituvchilari mehnat muhofazasining huquqiy-tashkiliy asoslari va universitetda xodimlar uchun mehnat xaxfsizligi, ishlab chiqarish sanitariyasi, yongʻin chiqishini oldini olish va mehnatni muhofaza qilishning boshqa qoidalarini haqidagi yoʻriqnomalar haqida ma’ruza qildilar.
Tadbir so‘nggida ishtirokchilar o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan ma’ruzachilarga murojaat qildilar.

A roundtable discussion was held today at Urganch State University dedicated to April 28 - "World Day for Safety and Health at Work" under the slogan "Safe and healthy working conditions are the main principle and right in the field of labor".
K. Khamrayev, chairman of the Trade Union Committee of UrSU, employees of the Department of Civil and Labor Protection, professors and teachers of the "Ecology and Life Activities" department, and labor protection representatives from faculties and departments took part in it.
The event was opened by the chairman of the trade union committee of UrSU K. Khamrayev and the agreement concluded between the administration of Urganch State University and the trade union committee on labor protection and safety for 2023 and the agreement concluded for 2023-2025 introduced the clauses of Section 8 of the collective agreement, that is, the Labor Protection Section.
After that, the head of the Department of Civil and Labor Protection, I.Ibragimova, made a speech and said that during the 1st quarter of 2023, the university will implement labor protection for employees, prevention of accidents during the production process, and protection of social, economic and legal interests.
Also, professors and teachers of the Department of "Ecology and Safety of Life Activities" gave a lecture on the legal and organizational foundations of labor protection and guidelines for employees of the university on labor safety, industrial sanitation, fire prevention and other rules of labor protection.
At the end of the event, the participants addressed the speakers with questions they were interested in.