Mamlakatimizda 9-may umumxalq bayrami – “Xotira va qadrlash kuni” ni, Ikkinchi jahon urushining har bir qatnashchisi, front orti mehnat faxriylari oldida hurmat bajo keltirish, yurtimizda mehr-oqibat, hamjihatlik, insoniylik, bag‘rikenglik va xayr-saxovat muhitini yanada mustahkamlash, yosh avlodni milliy an’analarimizga sadoqat va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida kamol toptirish hamda bu muqaddas ayyomni yuksak saviyada nishonlash anʻana tusiga kirgan.
Bugun Urganch davlat universitetida ham tadbir o‘tkazildi. Unda universitet rahbariyati, oliygohimizda uzoq yillar davomida faoliyat koʻrsatib kelayotgan faxriy ustozlar, professor-oʻqituvchilar, tyutorlar va talabalar ishtirok etishdi.
Tadbirni UrDU rektori B.Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berdi. Tadbirda soʻz olganlar, ota-bobolarimiz matonati, o‘tganlarni yod etish, keksalarni qadrlash, tinchligimiz qadriga yetish haqida atroflicha soʻz yuritishdi. Universitetimizda faoliyat yuritib oʻtganlar yodi videolavhalar orqali xotirlandi. Filologiya va Pedagogika fakultetlari talabalarining badiiy chiqishlari namoyish qilindi.

Национальный праздник 9 мая - «День памяти и почестей» в нашей стране, чтобы отдать дань уважения каждому участнику Второй мировой войны, ветеранам труда в тылу, еще больше укрепить атмосферу добра, сплоченности, человечности, толерантности и великодушия. в нашей стране стало традицией воспитывать подрастающее поколение в духе верности нашим национальным традициям и уважению общечеловеческих ценностей, праздновать этот святой день на высоком уровне.
Мероприятие состоялось сегодня и в Ургенчском государственном университете. В нем приняли участие руководство университета, заслуженные преподаватели, профессора, тьюторы, а также студенты, которые много лет работают в нашем университете.
Мероприятие открыл ректор УрГУ Б.Абдуллаев со вступительной речью. Выступавшие на мероприятии говорили о силе духа наших предков, о памяти прошлого, о ценности пожилых людей и о нашем спокойствии. С помощью видеороликов почтили память тех, кто работал в нашем университете. Были представлены художественные номера студентов Филологического и Педагогического факультетов.