Mamlakatimizda 9-may umumxalq bayrami – “Xotira va qadrlash kuni” ni, Ikkinchi jahon urushining har bir qatnashchisi, front orti mehnat faxriylari oldida hurmat bajo keltirish, yurtimizda mehr-oqibat, hamjihatlik, insoniylik, bag‘rikenglik va xayr-saxovat muhitini yanada mustahkamlash, yosh avlodni milliy an’analarimizga sadoqat va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhida kamol toptirish hamda bu muqaddas ayyomni yuksak saviyada nishonlash anʻana tusiga kirgan.
Bugun Urganch davlat universitetida ham tadbir o‘tkazildi. Unda universitet rahbariyati, oliygohimizda uzoq yillar davomida faoliyat koʻrsatib kelayotgan faxriy ustozlar, professor-oʻqituvchilar, tyutorlar va talabalar ishtirok etishdi.
Tadbirni UrDU rektori B.Abdullayev kirish soʻzi bilan ochib berdi. Tadbirda soʻz olganlar, ota-bobolarimiz matonati, o‘tganlarni yod etish, keksalarni qadrlash, tinchligimiz qadriga yetish haqida atroflicha soʻz yuritishdi. Universitetimizda faoliyat yuritib oʻtganlar yodi videolavhalar orqali xotirlandi. Filologiya va Pedagogika fakultetlari talabalarining badiiy chiqishlari namoyish qilindi.

May 9 national holiday - "Day of Remembrance and Honor" in our country, to pay respect to every participant of the Second World War, veterans of labor behind the front, to further strengthen the atmosphere of kindness, solidarity, humanity, tolerance and generosity in our country, it has become a tradition to raise the young generation in the spirit of loyalty to our national traditions and respect for universal values, and to celebrate this holy day at a high level.
An event was also held at Urganch State University today. It was attended by the management of the university, honorary teachers, professors, tutors, and students who have been working at our university for many years.
The event was opened by the Rector of UrSU B.Abdullayev with an introductory speech. The speakers at the event talked about the fortitude of our ancestors, remembering the past, valuing the elderly, and appreciating our peace. Those who worked at our university were commemorated through videos. Artistic performances of students of Philology and Pedagogy faculties were presented.