Bugungi kunda Urganch davlat universitetida 271 nafar nogironligi bor talabalar tahsil olishadi. Ularning ichida koʻrish, eshitish va gapirish qobiliyatida nuqsoni bor yoshlar ham mavjud. Mazkur yoshlarning sifatli taʼlim olishlari, kelajakda boshqalardan kam boʻlmagan holda jamiyatda oʼz oʼrniga ega boʻlishlari uchun universitetda qator saʼy-harakatlar olib borilmoqda.
Jumladan, Oʻzbekiston Nogironlar assotsatsiyasi Xorazm viloyati hududiy boʻlimi, Oʻzbekiston Karlar jamiyati Xorazm viloyati hududiy boʻlimi hamda Urganch davlat universiteti hamkorligida jamiyatimizdagi har bir yoshlar qatlamini eʼtibordan chetdan qoldirmagan holda talabalar uchun manfaatli loyiha amalga oshirilmoqda. Bugun, 18-may kuni bu boradagi maqsadlarni birlashtirish va galdagi vazifalarni belgilab olish maqsadida davra suhbati tashkil etildi.
Unda UrDU Oʼquv ishlari boʻyicha prorektori S.Xodjaniyozov, Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektor S.Davletov, Nogironlar assotsatsiyasi Xorazm viloyati hududiy boʻlimi raisi Q.Xusainov, Oʻzbekiston Karlar jamiyati Xorazm viloyati hududiy boʻlimi surda tarjimoni Sh.Devonova, “Murojaat24.uz” internet nashri muhbiri N.Masharipov hamda universitetning barcha fakultetlaridan surda tarjimonlikka qiziquvchan, koʻngilli talaba-yoshlar ishtirok etdilar.
Davra suhbatida avvalida, Urganch davlat universitetida nogironligi bor talabalar uchun yaratilgan sharoitlar haqida soʻz borib, endilikda bunday yoshlarning sifatli va uzluksiz bilim olishlar uchun yanada keng imkoniyatlar yaratish maqsadida galdagi rejalarga toʻxtalib oʻtildi.
Uchrashuvda koʻzi ojizlar uchun xorijiy til oʻrganish boʻyicha oʻquv kurslar tashkil etish, surda tarjimonlik boʻyicha koʻngilli talabalar uchun oʻquv kurslar tashkil etish, video darslarda surda tarjimon ishtirokini taʼminlash, koʻzi ojizlar uchun maxsus oʻquv qoʻllanmalar yaratish, surda tarjimonlar guruhini tashkil etish va ular orqali sohani ommalashtirish masalalari muhokama qilindi.
Bu borada talaba-yoshlarning koʻplab fikr-mulohazalari tinglandi, takliflari maʼqullanib, hamkorlikda faol boʻlishga kelishib olindi.

Today, 271 students with special needs study at Urganch State University. Among them, there are also young people with disabilities of sight, hearing and speech. A number of efforts are being made at the university so that these youth can get a quality education and take their place in society no less than others in the future.
In particular, in cooperation with the Khorezm regional branch of the Association of Disabled People of Uzbekistan, the Khorezm regional branch of the Society of the Deaf of Uzbekistan, and Urganch State University, a beneficial project for students is being implemented without neglecting every layer of youth in our society. Today, on May 18, a roundtable discussion was organized in order to unify the goals in this regard and define future tasks.
In it, UrSU vice-rector for Academic Affairs S. Khodjaniyozov, vice-rector for Youth Affairs and Spiritual-Educational Work S. Davletov, chairman of the Khorezm regional branch of the Association of Disabled People K. Khusainov, Sh. Devonova, deaf interpreter of Khorezm regional branch of the Society of the Deaf of Uzbekistan, "Murojaat24.uz" internet publication reporter N. Masharipov and students-volunteers from all faculties of the university who are interested in deaf interpreters took part.
At the beginning of the roundtable discussion, it was discussed about the conditions created for students with disabilities at Urganch State University, and now it was touched upon the future plans to create more opportunities for such youth to get quality and continuous education.
At the meeting, the organization of training courses on learning a foreign language for the blind, the organization of training courses for volunteer students on deaf interpretation, the participation of deaf interpreters in video lessons, the creation of special training manuals for the blind, the organization of a group of deaf interpreters and the popularization of the field through them were discussed.
In this regard, many opinions of students and young people were listened to, their proposals were approved, and it was agreed to be active in cooperation.