O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-5032-sonli qarori asosida Urganch davlat universitetida “Yarimo‘tkazgichli quyosh elementlari va lazer fizikasi” ilmiy o‘quv markazi tashkil etildi. Markazda ilmiy – tadqiqotlar ko‘lamini kengaytirish maqsadida sohaga tegishli ilmiy – tadqiqot uskunalari keltirildi va yangilari sotib olinmoqda. Markazda Fizika kafedrasi professor-o‘qituvchilari va doktorantlari ilmiy tadqiqot ishlarini olib borishmoqda.
Olingan natijalarni amaliyotga joriy qilish borasida ikkita drayver loyiha amalga oshirilmoqda. Loyihalar yakunida ilmiy – tadqiqot ishlanmalarini amaliyotga joriy qilish uchun tavsiyalar beriladi.
Shuningdek, quyosh panellari yig‘ish liniyasini ishga tushirish orqali markazda bizning iqlim sharoitiga mos bo‘lgan quyosh panellari yig‘iladi. Panellar quyosh fotoelektrostansiyasining asosiy qismi hisoblanadi. Agar controller, akkumlyator va invertor qurilmalari mahalliylashtirilsa, quyosh fotoelektrostansiyalarining tannarxi mahalliylashtirish hisobiga arzonlashadi.
Hozirda ushbu ilmiy o‘quv markazda mavjud ilmiy laboratoriya uskunalari quyidagilar:
1. Skanerlovchi elektron mikroskop (COXEM 200 PLUS)
2. Ultrasonic spray (Cheersonic)
3. Spin coater (CY-SP4)
4. Raman spektrometri (Ocean Insight QEPro)
5. Spektrofotometr (UV-5100)
6. Kontakt burchak o‘lchagich ( Ossilla L2004A1)
7. Optik mikroskop (ML-5100)
8. Elektron tarozi (AS-320)
9. Quyosh panellari parametrlarini o‘lchovchi multimetr (PVCHECK)
10. Portativ spektrofotometr (Hopoocolor OHSP-350S)
11. 3D printer (Ender 3 Pro)
12. Lyuksmetr (CENTER 530)
13. Teplovizor (UNI-T UTi165K)
14. Quyosh panellari xususiyatlarini o‘rganish uchun qurilma.
Shuningdek, xarid qilinayotgan ilmiy laboratoriya uskunalari:
1. Quyosh panellarini yig‘ish liniyasi
2. Solar Simulator and Solar Cell I-V Test System Bundle
3. KRÜSS MSA Flexible Liquid Analyzer
4. Post vakuumnыy universalnыy VUP
5. ATR FTIR spektrometr
6. Spektrometr (FTIR-4700)
7. J.A. Woollam M-2000V Spectroscopic Ellipsometer
8. Four-Point Probe
9. UV Ozone Cleaner
10. PECVD plasma enhanced chemical vapor deposition coating machine
11. Empyrean X-ray Diffraction System
12. Sharovaya melnisa
Markazda olib borilayotgan grant loyihalari:
1. UZB-Ind-2021-88-raqamli O‘zbekiston – Indiya hamkorlikdagi loyihasi “Quyosh elementlarida foydalaniladigan nanotuzilmali gidrofobik va supergidrofobik materiallarni o‘rganish mavzusida. (Loyiha rahbari K.R.Yakubov);
2. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 6-iyuldagi № PQ-307 son qarori 7 ilovasi bilan tasdiqlangan “Quyosh batareyalari uchun samarali kompozision shaffoflashtiruvchi qoplamalar yaratish” mavzusidagi drayver loyiha (Loyiha raxbari K.R.Yakubov );
3. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2022-yil 6-iyuldagi № PQ-307 son qarori 7 ilovasi bilan tasdiqlangan “Quyosh panellariga turli tashqi omillarning ta’sirini kompleks o‘rganish uchun kompyuterda boshqariladigan uskuna ishlab chiqarish” drayver loyiha (Loyiha raxbari K.R. Yakubov).
Hozirda Xitoylik hamkorlar bilan loyiha tayyorlash ishlari va ilmiy-tadqiqot ishlari uchun rejali ishlar qilinmoqda.

На основании постановления Президента Республики Узбекистан №ПД-5032 в Ургенчском государственном университете создан научно-образовательный центр «Полупроводниковые солнечные элементы и лазерная физика». В целях расширения масштабов научных исследований в центр завезено соответствующее научно-исследовательское оборудование и закупается новое. В центре проводят научные исследования профессора и докторанты кафедры физики.
Для реализации полученных результатов реализуются два пилотных проекта. По итогам проектов даются рекомендации по реализации научно-исследовательских разработок.
Также, запустив линию по сборке солнечных панелей, центр будет собирать солнечные панели, подходящие для нашего климата. Панели являются основной частью солнечной фотоэлектрической установки. Если контроллер, аккумулятор и инверторные устройства будут локализованы, стоимость солнечных фотоэлектрических электростанций за счет локализации снизится.
В настоящее время научно-лабораторное оборудование этого научно-учебного центра следующее:
1. Сканирующий электронный микроскоп (COXEM 200 PLUS).
2. Ультразвуковой распылитель (Чирсоник)
3. Устройство для центрифугирования (CY-SP4)
4. Рамановский спектрометр (Ocean Insight QEPro).
5. Спектрофотометр (УФ-5100).
6. Измеритель угла контакта (Ossilla L2004A1)
7. Микроскоп оптический (МЛ-5100).
8. Электронные весы (АС-320)
9. Мультиметр для измерения параметров солнечных батарей (PVCCHECK)
10. Портативный спектрофотометр (Hopoocolor OHSP-350S).
11. 3D-принтер (Эндер 3 Про)
12. Люксметр (ЦЕНТР 530)
13. Тепловизор (UNI-T UTi165K)
14. Прибор для изучения характеристик солнечных батарей.
Также закупается научно-лабораторное оборудование:
1. Линия сборки солнечных панелей.
2. Солнечный симулятор и комплект системы IV-тестирования солнечных элементов.
3. Гибкий анализатор жидкостей KRUSS MSA
4. Вакуумный универсальный пост ВУП.
5. НПВО FTIR-спектрометр.
6. Спектрометр (FTIR-4700).
7. Дж.А. Спектроскопический эллипсометр Woollam M-2000V
8. Четырехточечный датчик
9. УФ-очиститель озона
10. Машина для нанесения покрытий методом химического осаждения из паровой фазы с плазменным усилением PECVD.
11. Эмпирейская рентгеновская дифракционная система.
12. Шаровая мельница.
Грантовые проекты, реализуемые в центре:
1. Совместный Узбекско-Индийский проект № УЗБ-Инд-2021-88 «По теме изучения наноструктурированных гидрофобных и супергидрофобных материалов, используемых в солнечных элементах». (Руководитель проекта Якубов К.Р.);
2. Пилотный проект на тему «Создание эффективных композиционных прозрачных покрытий для солнечных элементов», утвержденный Приложением 7 к постановлению Президента Республики Узбекистан № ПД-307 от 6 июля 2022 года (Руководитель проекта Якубов К.Р.) ;
3. Пилотный проект «Производство автоматизированного оборудования для комплексного исследования влияния различных внешних факторов на солнечные батареи», утвержденный Приложением 7 к постановлению Президента Республики Узбекистан № ПД-307 от 6 июля, 2022 г. (Руководитель проекта К.Р. Якубов).
В настоящее время с китайскими партнерами ведутся плановые работы по подготовке проектов и научных исследований.