“Dunyodagi qadimiy va boy tillardan biri bo‘lgan o‘zbek tili xalqimiz uchun milliy o‘zligimiz va mustaqil davlatchiligimiz timsoli, bebaho ma’naviy boylik, buyuk qadriyatdir”, - deya ta’kidlagan edi Prezidentimiz Sh.Mirziyoyev.
Darhaqiqat, til – inson qalbining ko'zgusidir. Unda nafaqat inson qalbi, balki o'sha xalqning o'tmishi, buguni, kelajagi, madaniyati va boshqa bir qancha jihatlari ham aks etib turadi.
Bugun Urganch davlat universiteti Madaniyat saroyida Oʻzbek filologiyasi fakulteti tashabbusi bilan O‘zbek tiliga davlat tili maqomi berilganligining 34 yilligi munosabati bilan “Davlat tili taraqqiyoti: muammo va yechimlar” mavzusidagi ilmiy-amaliy konferensiya tashkil etildi.
Anjumanda Xorazm viloyati hokimligi vakillari, Oʻzbek filologiyasi fakulteti professor-o'qituvchilari hamda talaba-yoshlar ishtirok etdilar. Fakulteti dekani, prof. D.G'ayipov moderatorligida o'tkazilgan anjumanni Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo'yicha prorektor Z.Ibragimov kirish soʻzi bilan ochib berib, tilimizning millat tarixi va bugunidagi o'rni, ahamiyati haqida o'z fikr-mulohazalarini bildirdi.
Konferensiya davomida Xorazm viloyati hokimi maslahatchisi R.Xudayberganov “Davlat tilining ustuvorligini ta’minlashda viloyatda amalga oshirilayotgan ishlar”, O‘zbek tilshunosligi kafedrasi mudiri, dots. A.Primov “O‘zbek tilining millat va jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni”, f.f.d., prof.v.b. A.O‘razboyev “Jahonga taralgan turkiy tarovat (Xorijiy Sharq tillarida turkiy so‘zlar)” mavzularida ma'ruza qilib, tilimizning qadr-qimmatini asrash, bugungi globallashuv jarayonida tilda paydo bo‘layotgan nojo‘ya so‘zlarning ma’nosini o‘sib kelayotgan yosh avlodga tushuntirish, ona tilimizning o‘ziga xosligi, davlat tili nufuzi va maqomini oshirish borasida qilinayotgan islohotlar, shu vatanning har bir farzandi ona tilini sevishi, uning qadr-qimmatini joyiga qo‘yishda faol ishtirok etishi lozimligi haqida atroflicha fikr yuritdilar.

"Узбекский язык, являющийся одним из древнейших и богатейших языков мира, - это символ нашей национальной самобытности и независимой государственности, бесценное духовное богатство, большая ценность для нашего народа, - сказал Президент Ш. Мирзиёев.
Действительно, язык - это зеркало человеческой души. В нем отражается не только сердце человека, но и прошлое, настоящее, будущее, культура и многие другие стороны жизни этого народа".
Научно-практическая конференция на тему "Развитие государственного языка: Проблемы и решения" была организована сегодня во Дворце культуры Ургенчского государственного университета по инициативе факультета Узбекской филологии в связи с 34-й годовщиной присвоения узбекскому языку статуса государственного.
В конференции приняли участие представители администрации Хорезмской области, профессора и преподаватели факультета Узбекской филологии, студенты. Декан факультета, проф. Проректор по научной работе и инновациям З. Ибрагимов открыл конференцию, модератором которой был Д. Гаипов, вступительным словом и высказал свое мнение об истории народа, месте и значении нашего языка сегодня.
В ходе конференции были заслушаны доклады на следующие темы:
Советник губернатора Хорезмской области Р. Худайберганов - "Работа, проводимая в области по обеспечению приоритета государственного языка", заведующий кафедрой узбекского языкознания, асс. А. Примов - "Роль узбекского языка в развитии нации и общества", доктор философских наук, и.о. профессора А. Уразбоев - "Турецкая свежесть распространилась на весь мир (турецкие слова в иностранных восточных языках)".
Участники конференции говорили о важности сохранения ценности нашего языка, объясняя молодому поколению значение неуместных слов, появляющихся в языке в процессе глобализации, об уникальности нашего родного языка, о реформах, проводимых для повышения престижа и статуса государственного языка, размышляли о том, что каждый ребенок этой страны должен любить свой родной язык и принимать активное участие в утверждении его ценности.