Bugun, 20-dekabr sanasida ommaviy axborot vositalari xodimlari uchun tashkil etilgan ushbu media turda viloyatimizdagi jurnalist va blogerlar ishtirok etdi. Tur davomida universitetimizda talab-yoshlar orasida kitobxonlik madaniyatini shakllantirish maqsadida yaratilgan shart-sharoitlar borib koʻrildi, to’garak va loyihalar bilan tanishildi.
Xususan, Urganch davlat universitetida Axborot resurs markazlari faoliyati bilan yaqindan tanishdilar.
Bugungi kunda universitet bosh axborot-resurs markazi 5 boʻlimdan iborat boʻlib, kompyuter va o‘quv zallari, kitob fondlari xonalari, talabalar turar joyidagi kompyuter va o‘quv zallari, fakultetlardagi 8 ta axborot kutubxonalari hamda mahallarda joylashgan 2 ta filial axborot kutubxonalarida markaz xodimlari birdek xizmat ko‘rsatib kelmoqda.
Hozirda Axborot-resurs markazining umumiy kitob jamg‘armasi 22308 nomda 306698 nusxadagi adabiyotlardan iborat bo‘lib, Axborot-resurs markaziga jami 29424 nafar kitobxon a’zo. Shuningdek, nogironligi bor bo‘lgan, ko‘zi ojiz talabalar uchun ham Brayl yozuvidagi adabiyotlar bilan maxsus jihozlangan xonalar mavjud.
Media-turda ishtirok qilayotgan “Hurriyat.uz” internet nashri muharriri Qahramon Eshchanov universitet Axborot-resurs markazi aʼzosiga aylandi.
Qolaversa, talaba-yoshlarda kitobxonlik madaniyatini shakllantirish maqsadida Urganch davlat universitetida qator loyiha va to‘garaklar tashkil qilingan. Jumladan, “Tafakkur gulshani” intellektual o‘yinlari, “Tarixiy-badiiy asarlar bilimdoni”, “Kitobxon talaba”, “Navoiyxon talaba”, “She’riyat shohsupasi”, “Yosh notiqlar”, “Talabaning bir kuni”, “Zakovat kuni”, “Zakovat talabalar ligasi” singari qator loyihalari shular jumlasidan sanaladi.
Bularning orasida “Kitobxon talaba”, “Navoiyxon talaba”, “She’riyat shohsupasi”, “Yosh notiqlar” tanlovlari universitetning har bir fakulteti talabalari ishtirokida har oy muntazam o‘tkazilib, yil yakunida universitet bosqichida final sonida g‘oliblar rahbariyat tomonidan noutbuk bilan taqdirlanadi.
Media-tur ishtirokchilar tur davomida Alisher Navoiy ijodini, boy adabiy merosini chuqur oʻrganish, uning asarlari mazmun-mohiyatini teran anglash maqsadida muntazam oʻtkazilib kelinayotgan “Navoiyxon talaba” ko‘rik- tanlovining navbatdagi sonida ham ishtirok etdilar.

Today, on December 20, journalists and bloggers from our region took part in this media tour organized for media workers. During the tour, the conditions created for the formation of the culture of reading among young people in our university were reviewed, clubs and projects were introduced.
In particular, they got acquainted with the activities of Information Resource Centers at Urgench State University.
Today, the main information and resource center of the university consists of 5 departments, computer and study rooms, library rooms, computer and study rooms in student residences, 8 information libraries in faculties and 2 branch information libraries located in local areas has been providing service.
Currently, the general book fund of the Information Resource Center consists of 306,698 copies of literature in 22,308 titles, and a total of 29,424 readers are members of the Information Resource Center. There are also specially equipped rooms with Braille literature for students with disabilities and blind students.
Kahramon Eshchanov, the editor of "Hurriyat.uz" internet publication, participating in the media tour, became a member of the university's Information Resource Center.
In addition, a number of projects and clubs were organized at Urgench State University in order to create a culture of reading among students. For example, the intellectual games "Tafakkur Gulshani", "Connoisseur of historical and artistic works", "Book student", "Navoi Khan student", "Poetry podium", "Young speakers", "One day of a student", "Day of intelligence" ", "Zakovat Student League" and other projects are among them.
Among them, the contests "Kitabkhan student", "Navoiykhan student", "Poetry podium", "Young speakers" competitions are regularly held every month with the participation of students of each faculty of the university and will be awarded.
During the tour, the participants of the media tour also took part in the next edition of the "Navoiy Khan Student" competition, which is held regularly in order to deeply study Alisher Navoiy's work, his rich literary heritage, and deeply understand the essence of his works.