Joriy yilning 21-dekabr kuni Urganch davlat universitetiga Rossiyaning TOP 1000 talikka kirgan Novosibirsk davlat texnika universiteti O‘quv ishlar bo‘yicha prorektori Chernov Sergey Sergeyeyevich va Qabul boshqarmasi boshlig‘i Borovika Darya Vladimirovna tashrif buyurdi.
Mehmonlar bilan uchrashuvda UrDU rektori B.Abdullayev, O‘quv ishlar bo‘yicha prorektor S.Xodjaniyozov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Gʻ.O‘razboyev va Texnika fakulteti dekani M.Qurbanovlar ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida O‘quv ishlar bo‘yicha prorektori Chernov Sergey Sergeyeyevich Novosibirsk davlat texnika universiteti ta’lim dasturlari va fakultetlari haqida ma’lumotlar berdi. Novosibirsk davlat texnika universiteti eng katta universitetlardan biri ekanligi, inklyuziv ta’lim, axborot texnologiyalari, matematika va elektronika sohalari ustuvorligi aytib o‘tildi. Shuningdek, UrDU rektori Baxrom Abdullayev tomonidan ham universitetning xorijiy OTMlar bilan hamkorlik aloqalari, ta’lim yo‘nalishlari va fakultetlar bo‘yicha ma’lumotlar taqdim etildi.
Uchrashuv davomida tomonlar hamkorlikda talabalar uchun yozgi va qishki maktablarni tashkil etish, universitet professor-o‘qutuvchilarining malakasini Novosibirsk davlat texnika universitetida oshirish, Novosibirsk davlat texnika universitetidan professor-o‘qituvchilarni jalb qilish, hamkorlikda ilmiy konferensiya va qo‘shma ta’lim dasturlari tashkil etish bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
Muzokaralar natijasi oʻlaroq, universitetlar o‘rtasida ta’lim, fan, texnologiya sohasida akademik mobillik bo‘yicha hamkorlik shartnomasi imzolandi.

21 декабря текущего года Ургенчский государственный университет посетила проректор по учебной работе Новосибирского государственного технического университета, входящего в ТОП-1000 России, и руководитель приемной комиссии Боровика Дарья Владимировна.
Во встрече с гостями приняли участие ректор УрГУ Б. Абдуллаев, проректор по учебной работе С. Ходжаниязов, проректор по международному сотрудничеству Г.Оразбоев и декан технического факультета М. Курбанов.
В начале встречи проректор по учебной работе Чернов Сергей Сергеевич дал информацию об образовательных программах и факультетах Новосибирского государственного технического университета. Отмечалось, что Новосибирский государственный технический университет – один из крупнейших вузов, приоритетными направлениями которого являются инклюзивное образование, информационные технологии, математика и электроника. Также ректор УрГУ Бахром Абдуллаев представил информацию о сотрудничестве университета с зарубежными вузами, образовательными направлениями и факультетами.
В ходе встречи стороны договорились совместно организовывать летние и зимние школы для студентов, повышать квалификацию преподавателей в НГТУ, привлекать профессоров НГТУ, организовывать научные конференции и совместные образовательные программы и велись переговоры.
По итогам переговоров между вузами было подписано соглашение о сотрудничестве по академической мобильности в сфере образования, науки и технологий.