Joriy yilning 21-dekabr kuni Urganch davlat universitetiga Rossiyaning TOP 1000 talikka kirgan Novosibirsk davlat texnika universiteti O‘quv ishlar bo‘yicha prorektori Chernov Sergey Sergeyeyevich va Qabul boshqarmasi boshlig‘i Borovika Darya Vladimirovna tashrif buyurdi.
Mehmonlar bilan uchrashuvda UrDU rektori B.Abdullayev, O‘quv ishlar bo‘yicha prorektor S.Xodjaniyozov, Xalqaro hamkorlik bo‘yicha prorektor Gʻ.O‘razboyev va Texnika fakulteti dekani M.Qurbanovlar ishtirok etdi.
Uchrashuv avvalida O‘quv ishlar bo‘yicha prorektori Chernov Sergey Sergeyeyevich Novosibirsk davlat texnika universiteti ta’lim dasturlari va fakultetlari haqida ma’lumotlar berdi. Novosibirsk davlat texnika universiteti eng katta universitetlardan biri ekanligi, inklyuziv ta’lim, axborot texnologiyalari, matematika va elektronika sohalari ustuvorligi aytib o‘tildi. Shuningdek, UrDU rektori Baxrom Abdullayev tomonidan ham universitetning xorijiy OTMlar bilan hamkorlik aloqalari, ta’lim yo‘nalishlari va fakultetlar bo‘yicha ma’lumotlar taqdim etildi.
Uchrashuv davomida tomonlar hamkorlikda talabalar uchun yozgi va qishki maktablarni tashkil etish, universitet professor-o‘qutuvchilarining malakasini Novosibirsk davlat texnika universitetida oshirish, Novosibirsk davlat texnika universitetidan professor-o‘qituvchilarni jalb qilish, hamkorlikda ilmiy konferensiya va qo‘shma ta’lim dasturlari tashkil etish bo‘yicha muzokaralar olib borildi.
Muzokaralar natijasi oʻlaroq, universitetlar o‘rtasida ta’lim, fan, texnologiya sohasida akademik mobillik bo‘yicha hamkorlik shartnomasi imzolandi.

On December 21 of this year, the vice-rector for educational affairs of the Novosibirsk State Technical University, which is among the TOP 1000 of Russia, Sergey Sergeyevich Chernov and the head of the Admissions Department, Borovika Darya Vladimirovna visited Urgench State University.
Rector of UrSU B.Abdullayev, Vice-Rector for Academic Affairs S.Khodjaniyozov, Vice-Rector for International Cooperation G.Orazboyev and Dean of Technical Faculty M.Qurbanov took part in the meeting with the guests.
At the beginning of the meeting, Vice-Rector for Academic Affairs Chernov Sergey Sergeyevich gave information about educational programs and faculties of Novosibirsk State Technical University. It was mentioned that Novosibirsk State Technical University is one of the largest universities, inclusive education, information technologies, mathematics and electronics are priority areas. Also, UrSU rector Bahrom Abdullayev presented information on the university's cooperation with foreign HEIs, educational directions and faculties.
During the meeting, the parties agreed to jointly organize summer and winter schools for students, improve the qualifications of university professors at Novosibirsk State Technical University, attract professors from Novosibirsk State Technical University, negotiations were conducted to organize scientific conferences and joint educational programs.
As a result of the negotiations, a cooperation agreement on academic mobility in the field of education, science, and technology was signed between the universities.