Ayni kunlarda Xorazm viloyatida xizmat safarida bo‘lib turgan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov 19-fevral kuni Urganch davlat universitetida amalga oshirilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirdi.
Dastlab universitet rektori B.Abdullayev hamrohligida oliygohning Kimyoviy texnologiyalar fakulteti hududida joylashgan Xorazm innovatsion texnoparkida boʻldi. Bugungi kunda mazkur texnoparkda sutni qayta ishlash orqali 8 turdagi mahsulot, non mahsulotlarining 2 turi, qandolat mahsulotlarining esa 7 turi ishlab chiqilmoqda, tikuvchilik ustaxonalari faoliyat koʻrsatmoqda.
Shuningdek, ushbu fakultet hududida bunyod etilayotgan yangi talabalar turar joyining qurilish-taʼmirlash ishlari bilan tanishdi. Quruvchilar bilan suhbatda boʻlib, qurilish loyihasi bilan tanishdi va quruvchilarga loyihani oʻz muddatida yakunlash masʼuliyatini yukladi. Qayd etilganidek, ushbu talabalar uyi barcha qulayliklarga ega boʻlib, 7 qavatli, 600 oʼringa moʼljallangan.
Tashrif doirasida S.Buzrukxonov universitetning 7-son talabalar turar joyida ham boʻlib, sharoitlar bilan tanishdi. Yashash xonalarining issiqligiga alohida eʼtibor qaratdi. Ayni paytda yotoqxonada boʻlib turgan talabalarni suhbatga tortib, ularni qiynayotgan muammolari haqida soʻradi. Talabalarning o‘quv jarayonlari va yoshlarga yaratilayotgan imkoniyat hamda imtiyozlar borasidagi fikr-mulohazalarini tingladi.
Keyingi manzil ayni paytda universitetning asosiy hududida barpo etilayotgan yangi kutubxona hududi boʻldi. 5 qavatli, 1000 o‘rinli ushbu kutubxonaning loyihasini koʻzdan kechirdi. Mazkur bilimlar maskani shu yilning sentabr oyida foydalanishga topshirish rejalashtirilmoqda.

On February 19, Deputy Minister of Higher Education, Science and Innovation Sarvarkhon Buzrukhonov, as part of a working visit to the Khorezm region, got acquainted with the work being carried out at Urgench State University.
Accompanied by the rector of the university B. Abdullayev, he visited the Khorezm Innovation Technopark, located on the territory of the chemical technology faculty of the university. By processing milk, the technology park produces 8 types of products, 2 types of bakery products and 7 types of confectionery products. There are also sewing workshops.
He also got acquainted with the progress of construction and renovation of the student dormitory on the territory of the present faculty, and instructed to complete the construction on time. The student dormitory with all conditions has 7 floors and is designed for 600 places.
S. Buzrukhonov also visited student dormitory No. 7 of the university. He paid special attention to the issue of heating residential premises. At the same time, he talked with students in the dormitory and was interested in their problems. He listened to the opinions of students regarding the educational process, as well as the opportunities created for young people.
At the same time, the Deputy Minister got acquainted with the progress of construction of the new library, which is being built in the main area of the university. It is planned to commission a library with 5 floors and 1000 seats in September of this year.