Ayni kunlarda Xorazm viloyatida xizmat safarida bo‘lib turgan Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov 19-fevral kuni Urganch davlat universitetida amalga oshirilayotgan ishlarni ko‘zdan kechirdi.
Dastlab universitet rektori B.Abdullayev hamrohligida oliygohning Kimyoviy texnologiyalar fakulteti hududida joylashgan Xorazm innovatsion texnoparkida boʻldi. Bugungi kunda mazkur texnoparkda sutni qayta ishlash orqali 8 turdagi mahsulot, non mahsulotlarining 2 turi, qandolat mahsulotlarining esa 7 turi ishlab chiqilmoqda, tikuvchilik ustaxonalari faoliyat koʻrsatmoqda.
Shuningdek, ushbu fakultet hududida bunyod etilayotgan yangi talabalar turar joyining qurilish-taʼmirlash ishlari bilan tanishdi. Quruvchilar bilan suhbatda boʻlib, qurilish loyihasi bilan tanishdi va quruvchilarga loyihani oʻz muddatida yakunlash masʼuliyatini yukladi. Qayd etilganidek, ushbu talabalar uyi barcha qulayliklarga ega boʻlib, 7 qavatli, 600 oʼringa moʼljallangan.
Tashrif doirasida S.Buzrukxonov universitetning 7-son talabalar turar joyida ham boʻlib, sharoitlar bilan tanishdi. Yashash xonalarining issiqligiga alohida eʼtibor qaratdi. Ayni paytda yotoqxonada boʻlib turgan talabalarni suhbatga tortib, ularni qiynayotgan muammolari haqida soʻradi. Talabalarning o‘quv jarayonlari va yoshlarga yaratilayotgan imkoniyat hamda imtiyozlar borasidagi fikr-mulohazalarini tingladi.
Keyingi manzil ayni paytda universitetning asosiy hududida barpo etilayotgan yangi kutubxona hududi boʻldi. 5 qavatli, 1000 o‘rinli ushbu kutubxonaning loyihasini koʻzdan kechirdi. Mazkur bilimlar maskani shu yilning sentabr oyida foydalanishga topshirish rejalashtirilmoqda.

19 февраля заместитель министра высшего образования, науки и инноваций Сарвархон Бузрукхонов в рамках рабочего визита в Хорезмскую область ознакомился с работой, проводимой в Ургенчском государственном университете.
В сопровождении ректора университета Б.Абдуллаева он посетил Хорезмский инновационный технопарк, расположенный на территории химико-технологического факультета университета. Путем переработки молока в технопарке производится 8 видов продукции, 2 вида хлебобулочных изделий и 7 видов кондитерских изделий. Имеются также швейные мастерские.
Он также ознакомился с ходом строительства и ремонта студенческого общежития на территории настоящего факультета, и поручил завершить строительство в установленные сроки. Студенческое общежитие со всеми условиями имеет 7 этажей и рассчитано на 600 мест.
С.Бузрукхонов также посетил студенческое общежитие №7 университета. Особое внимание он уделил вопросу отопления жилых помещений. При этом он побеседовал со студентами в общежитии, и интересовался их проблемами. Он выслушал мнения студентов относительно образовательного процесса, а также возможностей, созданных для молодежи.
При этом замминистра ознакомился с ходом строительства новой библиотеки, которая возводится в основной зоне университета. Планируется сдача в эксплуатацию библиотеки на 5 этажей и 1000 мест в сентябре текущего года.