Bugun, 7-may kuni Urganch davlat universitetida viloyatimizdagi umumta’lim maktablari o‘quvchilari uchun Matematika fani bo‘yicha an'anaviy xotira turniri boʻlib oʻtmoqda. Xotira turniri 1966-1995-yillarda Xorazm davlat pedagogika instituti (hozirgi Urganch davlat universiteti)da samarali mehnat faoliyatini olib borgan matematik olim, fizika-matematika fanlari nomzodi, dotsent Ismoil Abdullayev xotirasiga bag‘ishlab oʻtkazilmoqda.
Ochilish marosimida taniqli matematik olimlar, universitetning faxriy ustozlari, olimning shogirdlari, Urganch davlat universiteti Fizika-matematika fakulteti professor-oʻqituvchilari, talabalari hamda turnirda qatnashish istagidagi maktab oʻquvchilari ishtirok etdilar.
Tadbirni UrDU birinchi prorektori D.Ibadullayev kirish soʻzi bilan ochib berdi. Shuningek, Xorazm viloyati Maktabgacha va maktab taʼlimi boshqarmasi boshligʻi H.Bektemirov hamda A.Jumaniyozov, X.Babajonov, K.Navruzov, E.Roʻziyev singari universitetimizning bir guruh professorlari soʻzga chiqib, ustozni yodga oldilar. Hayoti, ilmiy-ijodiy izlanishlari, matematika sohasiga qoʻshgan munosib hissasi va bugungi kunda olimning faoliyatini davom ettirib, jamiyatda oʻz oʻrniga ega izdoshlarini eʼtirof etdilar. Bu esa turnir ishtirokilari bo'lgan maktab o'quvchilarida matematika faniga nisbatan yanada katta qiziqish uyg'otdi, deya olamiz.
Shundan soʻng, olimpiada ishtirokchilariga turnirning o‘tkazilish tartib –qoidalari boʻyicha tushuntirish berildi, barcha ishtirokchilarga omad tilagan holda Fizika-matematika fakultetida jarayonlarga start berildi.

Сегодня, 7 мая, в Ургенчском государственном университете проходит традиционный мемориальный турнир по математике для учащихся общеобразовательных школ нашего региона. Мемориальный турнир посвящен памяти Исмаила Абдуллаева – математика, кандидата физико-математических наук, доцента, плодотворно работавшего в Хорезмском государственном педагогическом институте (ныне Ургенчский государственный университет) в 1966-1995 годах.
На церемонии открытия присутствовали известные математики, почетные преподаватели университета, студенты учёного, профессора-преподаватели физико-математического факультета Ургенчского государственного университета, студенты и школьники, желающие принять участие в турнире.
Мероприятие открыл первый проректор УрГУ Д.Ибадуллаев. Также выступили и помянули педагога заведующий отделом дошкольного и школьного образования Хорезмской области Х.Бектемиров и группа преподавателей нашего университета, такие как А.Джуманиезов, Х.Бабаджонов, К.Наврузов, Э.Розиев. Были признаны жизнь учёного, его научные и творческие поиски, достойный вклад в область математики и продолжавшие его деятельность последователи на сегодняшний день, имеющие своё место в обществе. Можно сказать, что это вызвало большой интерес к математике среди школьников, участвовавших в турнире.
После этого участникам олимпиады разъяснили правила и регламент проведения турнира, пожелав всем участникам удачи, начались процессы на физико-математическом факультете.