2024-yil 1-iyun kuni Urganch davlat universiteti Kuzatuv kengashining navbatdagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yigʻilish Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari, Kuzatuv kengashi raisi Sarvarxon Buzrukxonovning bevosita ishtirokida o‘tkazildi.
Unda kun tartibidan o‘rin olgan masalalar, xususan, 2024/2025 o‘quv yili uchun ta’lim yo‘nalishlari hamda mutaxassisliklar bo‘yicha qabul parametrlarini tasdiqlash, Urganch davlat universitetining “Professor-o‘qituvchilar faoliyatining samaradorligini baholash mezonlarini (KPI)”ni tasdiqlash hamda rahbar xodimlar (rektor, prorektor, dekanlar) faoliyatining samaradorligini baholash mezonlari (KPI)ga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish, Urganch davlat universitetida Xalq ta’limi pedagog-xodimlari uchun kasbiy va pedagogik “Qayta tayyorlash markazi” kurslari va muhandislik maktabini tashkil etish hamda universitetning amaldagi tashkiliy tuzilmasiga o‘zgartirish va qo‘shimchalar kiritish kabi qator masalalar muhokama qilinib, masʼullarning hisobotlari tinglandi.

1 июня 2024 года состоялось очередное заседание Наблюдательного совета Ургенчского государственного университета. Встреча прошла при непосредственном участии заместителя министра высшего образования, науки и инноваций, председателя наблюдательного совета Сарвархана Бузрукханова.
Вопросы, включенные в повестку дня, в частности, утверждение параметров приема по образовательным направлениям и специальностям на 2024/2025 учебный год, «Критерии оценки эффективности профессорско-преподавательского состава (КОЭ)» Ургенчского государственного университета» и внести изменения и дополнения в критерии оценки эффективности (КОЭ) руководящего состава (ректора, проректора, деканов), профессионально-педагогические курсы «Центр переподготовки кадров» педагогов народного образования Ургенчского государственного университета и ряд вопросов, таких как обсуждение вопросов создания инженерной школы, изменения и дополнения в действующей организационной структуре университета и заслушаны отчеты должностных лиц.
Также в ходе заседания были определены планы регулярной реализации поставленных задач и даны поручения ответственным лицам по этому поводу.