Mamlakatimiz turizm salohiyatini keng targ‘ib etish, jumladan, Xorazm viloyatiga tashrif buyuruvchi xorijiy va mahalliy sayyohlar sonini oshirish maqsadida joriy yilning 9-11-avgust kunlari anʼanaviy "Qovun sayli" festivali tashkil etilmoqda. Mazkur nufuzli festivalni yuqori saviyada oʻtkazilishida Urganch davlat universiteti jamoasi har yili oʻz hissasini qoʻshib kelmoqda. Bu yil ham oliygohimiz o’z povilyoniga ega bo’lib, ayni kunlarda universitetda festivalga tayyorgarlik ishlari qizg’in tus olgan.
Ahamiyatlisi shundaki, Urganch davlat universiteti oʻtgan yilgi “Qovun sayli”da 30 nomdagi 93 tur bir-biridan farq qiluvchi eksponatlar bilan ishtirok etgan boʻlsa, bu yil 80 nomdagi 175 tur qovun va boshqa poliz ekinlarini qayta ishlash orqali yaratilgan mahsulotlari bilan qatnashishni maqsad qilingan. Ushbu mahsulotlarni yaratishda xalqaro sifat, betakror taʼm va ilgʻor dizaynga alohida eʼtibor berilgan. Bu, albatta, universitetning Kimyoviy texnologiyalar fakulteti olimlarining tinimsiz izlanishlari samarasidir.

In order to widely promote the tourism potential of our country, including increasing the number of foreign and local tourists visiting Khorezm region, the traditional "Melon carnival" is being organized on August 9-11 of this year. The team of Urgench State University contributes to the holding of this prestigious festival at a high level every year. This year, our university has its own pavilion, and preparations for the festival are in full swing at the university.
It is important that Urgench State University participated in the last year's "Melon carnival" with 93 species of 30 different exhibits, and this year it is planned to participate with 175 species of 80 species of melons and other products created by processing melons. Special attention was paid to international quality, unique taste and advanced design in the creation of these products. This, of course, is the result of the tireless research of the scientists of the Faculty of Chemical Technologies of the university.