O‘zbekiston – bag‘rikeng diyor
Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “16-noyabr — Xalqaro bag‘rikenglik kuni” munosabati bilan millatlararo do‘stlik va totuvlik ruhini aks ettiruvchi “O‘zbekiston – bag‘rikeng diyor” shiori ostida badiiy ko‘rgazma tashkil etildi.
Tadbirda viloyatdagi qozoq, koreys, rus kabi milliy-madaniy markazlar vakillari o‘z xalqining boy madaniyati, san’ati va qadriyatlarini aks ettiruvchi asarlar, milliy liboslar, tasviriy san’at namunalarini namoyish etishdi. Har bir stendda turli rang, uslub va ohangda mujassam bo‘lgan ijod namunalarining yagona g‘oyasi — do‘stlik va bag‘rikenglik ruhi yaqqol sezilib turdi.
Universitetning barcha fakultetlari talabalari ham bu ezgu tashabbusga faol qo‘shilib, o‘zlari yaratgan hunarmandchilik buyumlari, milliy naqshlar, qo‘l mehnati bilan yaratilgan san’at asarlarini taqdim etdilar.
Mazkur tadbir yoshlar qalbida turli millat va elatlar o‘rtasidagi do‘stlik, hurmat va o‘zaro hamjihatlik g‘oyalarini yanada mustahkamlash, Vatanimizda hukm surayotgan tinchlik va totuvlik muhitining bebaho qadriyat ekanini anglatishda muhim ahamiyat kasb etdi.

Сегодня в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни в честь 16 ноября — Международного дня толерантности была организована художественная выставка под девизом «Узбекистан — страна толерантности», отражающая дух межнациональной дружбы и согласия.
В мероприятии приняли участие представители национально-культурных центров области — казахского, корейского, русского и других, которые представили произведения, национальные костюмы и образцы изобразительного искусства, отражающие богатую культуру, искусство и традиции своих народов.
На каждом стенде, несмотря на различие цветов, стилей и настроений, ярко ощущалась единая идея — дух дружбы и толерантности.
Студенты всех факультетов университета также активно присоединились к этой благородной инициативе, представив изделия народного ремесла, национальные орнаменты и произведения искусства, созданные собственными руками.
Данное мероприятие сыграло важную роль в укреплении в сердцах молодежи идей дружбы, уважения и взаимного согласия между представителями разных народов и этносов, а также в осознании того, что мир и согласие, царящие в нашей стране, являются бесценными ценностями.