“Ma’rifat va millatlararo bag‘rikenglik” — O‘zbekiston bag‘rikeng diyor
Bugun Abu Rayhon Beruniy nomidagi Urganch davlat universitetida “16-noyabr — Xalqaro bag‘rikenglik kuni” munosabati bilan “Ma’rifat va millatlararo bag‘rikenglik” shiori ostida “O‘zbekiston – bag‘rikeng diyor” mavzusida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda turli millat va din vakillari, hamkor tashkilotlar mas’ullari, universitet professor-o‘qituvchilari hamda talabalar ishtirok etishdi. Uchrashuv universitet Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Z.Ibragimov moderatorligida olib borildi.
Davra suhbatida Xorazm viloyati hokimining o‘rinbosari R.Sobitov, “O‘zbek–turkman” do‘stlik jamiyati faoli, “Ulli Hovli” majmuasi rahbari D.Rajabov hamda O‘zbekiston musulmonlari idorasi viloyat vakili o‘rinbosari X.Kenjayev so‘zga chiqib, mamlakatimizda millatlararo totuvlik, diniy bag‘rikenglik va o‘zaro hurmat muhitini yanada mustahkamlash borasida amalga oshirilayotgan islohotlar xususida fikr bildirdilar.
Tadbirning asosiy maqsadi — jamiyatda millatlararo totuvlik va bag‘rikenglikni mustahkamlash, yoshlarni Vatanga muhabbat va sadoqat ruhida tarbiyalash, milliy va umuminsoniy qadriyatlarga hurmat ruhini shakllantirish, shuningdek, xorijiy mamlakatlar bilan madaniy-ma’rifiy aloqalarni yanada kengaytirishdan iborat bo‘ldi.
Davra suhbatining badiiy qismida turli millat vakillari o‘z xalqining boy madaniy merosini, milliy qo‘shiqlari va raqslari orqali namoyish etishdi. Ularning chiqishlari bag‘rikenglik va do‘stlik qadriyatlarining yurtimizda nechog‘lik mustahkam ildiz otganini yana bir bor ko‘rsatdi.

Сегодня в Ургенчском государственном университете имени Абу Райхана Беруни в честь 16 ноября — Международного дня толерантности состоялся круглый стол на тему «Узбекистан — страна терпимости» под девизом «Просвещение и межнациональная толерантность».
В мероприятии приняли участие представители различных национальностей и религий, ответственные лица партнёрских организаций, профессорско-преподавательский состав и студенты университета. Круглый стол прошёл под модераторством проректора по научной работе и инновациям З. Ибрагимова.
В ходе встречи выступили заместитель хокима Хорезмской области Р. Собитов, активист общества дружбы «Узбеко–туркменское» и руководитель комплекса «Улли Ховли» Д. Раджабов, а также заместитель представителя Управления мусульман Узбекистана по области Х. Кенжаев.
Они отметили проводимые в стране реформы, направленные на дальнейшее укрепление межнационального согласия, религиозной терпимости и атмосферы взаимного уважения.
Основная цель мероприятия — укрепление межнационального согласия и толерантности в обществе, воспитание молодёжи в духе любви и преданности Родине, формирование уважительного отношения к национальным и общечеловеческим ценностям, а также расширение культурно-просветительских связей с зарубежными странами.
В художественной части круглого стола представители различных народов продемонстрировали богатое культурное наследие своих наций через национальные песни и танцы. Их выступления ещё раз показали, насколько глубоки корни терпимости и дружбы в нашем обществе.