1-mart o‘zbek ayollarining vafo va sadoqat timsoli Zulfiyaxonim tavalludining 108 yilligi munosabati bilan UrDU Kimyoviy texnologiyalar fakultetida “Yigit qasam ichmaydi, yigit
Urganch davlat universiteti Xotin-qizlar maslahat kengashi qoshidagi "Qizlarjon" klubi, Iqtisodiyot va Tabiiy fanlar fakultetlari tashabbusi bilan bugun o‘zbek xalqining sevimli shoira
Bugun Toshkent tibbiyot akademiyasi Urganch filialida "Talabalar teatr studiyalari" ko'rik-tanlovining navbatdagi hududiy bosqichi bo'lib o‘tdi.
Bellashuvda
Maʼlumki, isteʼdodli, iqtidorli va har jabhada faol talaba (oʻquvchi) qizlar uchun Urganch davlat universiteti tomonidan olima Munavvara Salayeva nomidagi stipendiya ta'sis etildi.
27- fev
"Munosabat" ko'rsatuvida Urganch davlat universiteti Filologiya fakulteti dekani D.G'ayipov hamda "Tarjima nazariyasi va amaliyoti" kafedrasi mudiri G.Rahimova o'z fikr

At the invitation of the administration of Urganch State University, Professor of the Department of "Theoretical Sciences of the French Language" at the Faculty of Romano-Germanic Philology
On March 1, on the occasion of the 108th anniversary of the birth of Zulfiyakhanim, the symbol of faithfulness and loyalty of Uzbek women, the “Mard o‘g‘lonlar” contest was hel
On the initiative of the "Qizlarjon" club under the Women's Consultative Council of Urganch State University, the Faculty of Economics and Natural Sciences, today, on the occasion of the
Today, the next regional round of the "Student theater studios" audition was held at the Urganch branch of the Tashkent Medical Academy.
In the contets, "Nihol" team of Urganch
It is known that Urganch State University established a scholarship named after scientist Munavvara Salayeva for talented, gifted and active female students in all fields.
On February 27, the worki
Dean of the Faculty of Philology of Urgench State University D. Gaipov and head of the department of “Translation theory and practice” G. Rakhimova took part in the online program &l