URGANCH DAVLAT UNIVERSITETI KENGASHINING 4-MAJLISI BO‘LIB O‘TDI
2023-yil  11-dekabr  sanasida Urganch davlat universiteti  Kengashining  navbatdagi  4-majlisi bo‘lib o‘tdi. Kengash universitet rektori Baxrom Abdullayev raisligi
10-dekabr – Xalqaro inson huquqlari kuni
8-dekabr - O'zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi kuni munosabati bilan Urganch davlat universiteti rektorining bayram tabrigi
BOSH QOMUSIMIZNING 31 YILLIGI BARCHAMIZGA MUBORAK BO'LSIN! Aziz yurtdoshlar, hurmatli Urganch davlat universiteti jamoasi, qadrli o′gil-qizlarim!  Barchangizni O‘zbe
“Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti rektori yangi bino bilan tanishdi
Bugun “Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti rektori Bahodir Mirzayev Urganch davlat universiteti rektori
Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universiteti rektori Bahodir Mirzayev Texnika fakultetida boʻldi
Bugun Urganch davlat universitetida mehmon boʻlgan “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti rektori Bahodir Mirzayev Texnika fakultetida boʼlib, sharoitlar bilan yaqindan tanishdi. Dastla
Urganch davlat universitetida suv xoʻjaligi sohasi boʻyicha yoʻnalish ochiladi: “TIQXMMI” Milliy tadqiqot universiteti rektori UrDUda
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida joriy yil 29-noyabr kuni qishloq xo‘jaligida suv resurslaridan oqilona foydalanish va yo‘qotishlarni kamaytirish boʻyicha oʻtkazilgan videoselektor

THE 4TH MEETING OF THE COUNCIL OF URGENCH STATE UNIVERSITY WAS HELD
On December 11, 2023, the next 4th meeting of the Council of Urgench State University was held. The council was held under the chairmanship of the rector of the university Bakhrom Abdullayev
December 10 - International Human Rights Day
On the occasion of "December 10 - International Human Rights Day", roundtable discussions on the topic "Human rights are the highest value" are being organized in our uni
December 8 - holiday greetings of the Rector of Urgench State University on the occasion of the Constitution Day of the Republic of Uzbekistan
HAPPY 31st ANNIVERSARY OF OUR CONSTITUTION TO ALL OF US! Dear compatriots, respected team of Urgench State University, dear boys and girls! I sincerely congratulate you all on the 31st anniversary
Rector of National Research University "Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers" got acquainted with the new building
Today, Rector of National Research University "Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers" Bahadir Mirzayev, accompanied by Rector of Urgen
Rector of National Research University of Tashkent Institute of Irrigation and Agricultural Mechanization Engineers Bahadir Mirzayev visited the Technical Faculty
Rector of National Research University "TIIAME" Bahadir Mirzayev, who was a guest at Urgench State University today, visited the Technical Faculty and got acquainted with the conditions.
A department in the field of water management will be opened at Urgench State University: Rector of the National Research University "TIIAME" at UrSU
President Shavkat Mirziyoyev chaired the video selector meeting on rational use of water resources and reducing losses in agriculture held on November 29 of this year in connection with the