“She’riyat shohsupasi” ko‘rik-tanlovi shoh va shoir, olim, yirik davlat arbobi Zahiriddin Muhammad Bobur ijodiga bag‘ishlandi
2022-yilning  14-fevral sanasida   “She’riyat shohsupasi”  ko‘rik-tanlovi bo‘lib o‘tdi.  Unda Filologiya  fakultetining  bir-biri
Navoiy va Bobur asarlarida insonparvarlik hamda vatanparvarlik g'oyalari
Joriy yilning 12-fevral kuni "O'zbek tilshunosligi" kafedrasi o'qituvchisi M.Ro'zmetova Urganch shahar Ichki ishlar bo'limida "Navoiy va Bobur asarlarida insonparva
2022-yilning 11-fevral kuni UrDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha prorektor Sanjarbek Davletov   Pedagogika fakulteti dekan muovini X.Siddiqov hamrohligida “Rahb
Oliy taʼlim, mahalla va maktab hamkorligi
2022-yil  11-fevral kuni  Pedagogika fakulteti professor-o'qituvchilari, tyutorlari va talabalari O'zbekiston Respublikasi Prezidenti  Sh.Mirziyoyevning  “Mahallalard
“Sud tizimi va korrupsiyaga qarshi kurash” mavzusida sudyalar bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi
2022-yil   11-fevral kuni Xorijiy filologiya hamda Pedagogika fakultetlarining  talabalari ishtirokida   "Sud tizimi va korrupsiyaga qarshi kurash" mavzusida tadbir
Alisher Navoiyning 581 yilligi
9-fevral buyuk bobokalonimiz, nazm mulkining sultoni Mir Alisher Navoiyning 581 yilligi munosabati bilan Filologiya fakulteti "O'zbek tilshunosligi" kafedrasi o'qituvchisi Xolida Sul

The "Triumph of poetry" Contest is dedicated to the works of Zahiriddin Muhammad Babur, the emperor and poet, scientist and statesman.
On February 14, 2022, the "Triumph of poetry" Contest was held. In it, the most advanced, talented and real fans of literature of the Philology Faculty competed in the field of poetry. ✔️
Ideas of humanity and patriotism in the works of Navoi and Babur
On February 12, M.Ruzmetova, a teacher at the Department of Uzbek Linguistics, gave a lecture on "Humanitarian and patriotic ideas in the works of Navoi and Babur" at the Department of Int
Leader and youth meeting
On February 11, 2022, Sanjarbek Davletov, Vice-Rector for Youth Issues and Spiritual and Educational Affairs of UrSU, accompanied by H. Siddikov, Deputy Dean of the Pedagogy Faculty, met with 10th gra
Higher education, mahalla and school cooperation
On February 11, 2022, faculties, tutors and students of the Pedagogy Faculty in order to ensure the implementation of the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev "
A meeting was held with judges on “The Judiciary and the Fight against Corruption”
A meeting was held with judges on “The Judiciary and the Fight against Corruption” On February 11, 2022, an event on “The Judiciary and the Fight against Corruption” was hel
581st anniversary of Alisher Navoi
On February 9, on the occasion of the 581st anniversary of our great ancestor, the sultan of poetry Mir Alisher Navoi, the teacher of the department of "Uzbek linguistics" of the Faculty o